International Festival
of Independent Cinema

25.04 – 4.05.2025, Kraków

OFF z Mastercard

– 20% z Mastercard

Urodzinowe Kino Mastercard

Mastercard Special Screening

Mastercard OFF SPOTS

OFF with Mastercard

– 20% with Mastercard

Mastercard Birthday Cinema

Mastercard Special Screening

Mastercard OFF SPOTS

Za nami Gala Otwarcia 18. Edycji Festiwalu Mastercard OFF CAMERA

Tłumy pomimo obfitego deszczu, wspomnienia z poprzednich lat oraz stare chińskie porzekadła – tak w skrócie można podsumować Galę Otwarcia 18. edycję Festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Kraków kolejny rok z rzędu zostaje stolicą kina niezależnego, do której zjeżdżają aktorzy i producenci z całego świata. Tym razem na uroczystości w Kinie Kijów obecna była Mia Wasikowska. 

Zgromadzonych w sali kinowej powitali Agnieszka Hyży oraz Maks Behr, którzy przewodniczyli gali. Prowadzący od początku akcentowali bogaty i zróżnicowany dorobek festiwalu, obchodzącego w tym roku swoją „pełnoletnią” rocznicę – dowodem na to był klip wymieniający największe gwiazdy filmowe, które gościły na poprzednich edycjach wydarzenia. Podkreślano również wysokie oczekiwania wobec tegorocznej edycji – liczba 18 oznacza nie tylko pewną stabilność i dojrzałość całej inicjatywy, ale również, zgodnie z chińską tradycją, zwiastuje bogactwo oraz pomyślność. 

Zapowiedzi licznych i różnorodnych wrażeń znalazły się również w prezentacji jurorek w dwóch kategoriach konkursowych. O tym, kto zwycięży w Międzynarodowym Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy, rozstrzygnie: Agnieszka Smoczyńska, Bina Daigeler, Andrea Riseborough oraz Alice Dawson. Z kolei w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA o przyznaniu nagrody zadecyduje jury w składzie: Dixie Chassay, Allison Gardner i Tonia Noyabrova. 

Jednakże festiwal oferuje znacznie więcej niż tylko filmy nominowane w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” i Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Podkreślił to w swoim przemówieniu dyrektor artystyczny Mastercard OFF CAMERA Grzegorz Stępniak, wskazując na sekcje tematyczne poruszające zagadnienia istotne, ale jednocześnie niejednoznaczne, jak m.in. zdrowie psychiczne, okres dorastania czy pragnienie zemsty. 

Po oficjalnym otwarciu wydarzenia na scenę zaproszono gościa specjalnego tegorocznej edycji, Mię Wasikowską. Australijska aktorka o polskich korzeniach odebrała Nagrodę Specjalną „Pod Prąd”, przyznawaną artystom idącym własną drogą i wyznaczającym nowe kierunki w światowym kinie. Jak co roku, laureatka odcisnęła również swoje dłonie na płycie, którą wkrótce będziemy mogli oglądać w krakowskiej Alei Gwiazd. 

Polska zajmuje szczególne miejsce w moim sercu – mówiła Wasikowska podczas odbioru statuetki. Wątek polskich korzeni artystki został jeszcze bardziej pogłębiony w rozmowie z Anną Tatarską, w czasie której aktorka wracała do swoich pierwszych przyjazdów do Polski, komentowała początki swojej nastoletniej kariery, a także wracała do swoich najciekawszych ról. Jedną z nich stanowiła kreacja z filmu „Wyspa Bergmana”, którego projekcja odbyła się na zakończenie Gali Otwarcia. 

Podczas tegorocznej odsłony festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć filmy także w aż czterech kinach plenerowych: przy Galerii Krakowskiej, którego partnerem jest Galeria Krakowska, na Placu Szczepańskim, którego partnerem jest zondacrypto, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego partnerem jest BNP Paribas oraz na Rynku Podgórskim, którego partnerem jest Lipton. Co więcej, codziennie od piątku 25 kwietnia do niedzieli 4 maja w Miasteczku Filmowym przy Galerii Krakowskiej będą odbywały się spotkania OFF NA MAKSA, czyli otwarte dla publiczności wywiady z gwiazdami Festiwalu, które poprowadzą Marcin Radomski oraz Maks Behr. 

 

Aleksandra Kubas

fot. Robert Słuszniak

Przejdź do treści
Zezwól na powiadomienia OK Nie, dziękuję