„Droga do załatwienia”: performatywna instalacja prac Moniki Drożyńskiej.

Małopolski Ogród Sztuki, poziom -1

Od 29 kwietnia do 8 maja, w godzinach od 11:00 do 19:00.

Wystawa Moniki Drożyńskiej
 

„Stworzenie świata"  - pokazywana podczas festiwalu Mastercard OFF CAMERA seria prac towarzysząca tematycznej sekcji filmowej – „Przyszłość jest teraz”  – składa się z rysowanych wielkoformatowych tkanin, których elementy powstają w ramach warsztatów z dziećmi. Tkaniny powstają etapami: fragmenty podczas warsztatów są rysowane na małych kawałkach tkanin, kolejno są komponowane przez artystkę na dużym materiale, przyszywane, a brakujące elementy dorysowywane. Rysowane tkaniny są tutaj alternatywnymi sposobami myślenia i działania. A przede wszystkim - odejścia od antropocenu - w kierunku innych żyjących organizmów skolonizowanych przez człowieka i próba oddania im podmiotowości – w końcu ryby i dzieci mają głos.

„W naszych rysunkach najpierw był kalmar i żółw. Żółw zjadł motyla i zamienił się w ptaka, który roznosił swe geny wśród ryb i ryby zaczęły latać. Poleciały na stepy, gdzie zaczęły żyć z małpami i po stu latach urodził się pierwszy nietoperz." mówi o idei projektu Drożyńska.

Zaprezentowana w Małopolskim Ogrodzie Sztuki instalacja składa się z trzech wybranych z cyklu „Stworzenie świata” prac. I celowo została potraktowana z jednej strony jak dekoracja, z drugiej – jako rodzaj przestrzennej, ideowej, artystycznej i tematycznej prowokacji.