logo SCRIPT PRO

 

Nagrody w konkursie SCRIPT PRO zostały rozdane! Główna nagroda PISF w wysokości 20 000 zł powędrowała do autorki scenariusza „Włast” – Marty Konarzewskiej.


Blisko 170 nadesłanych prac walczyło o uwagę i uznanie jury. Małgorzata Szczepkowska-Kalemba, Małgorzata Jurczak, Michał Komar, Maciej Sobieszczański i Anna Waśniewska-Gill ostatecznie wybrali dziesięcioro finalistów.  2 maja w kinie Kijów.Centrum, podczas uroczystej gali finałowej wręczyli trzy nagrody PISF oraz dwie nagrody specjalne.

Tytuł „Włast” padł tej nocy dwukrotnie. Jego autorka Marta Konarzewska została nagrodzona najpierw Nagrodą Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i czekiem w wysokości 10 000 zł, dziękując bohaterce swojego scenariusza – Marii Komornickiej. Ten film to "pogłębiony psychologicznie portret artysty. Fragmenty z życia. Konflikty. Świat, w którym wyobraźnia twórcza potrafi zaprowadzić do głębokiego rozpoznania, a ono z kolei na nieprzekraczalną granicę szaleństwa. Ale nawet tę, okazuje się, można przekroczyć... i przetrwać". „Włast” został uhonorowany tego wieczoru także Nagrodą Główną PISF w wysokości 20 000 zł. - Nie wiem co mam powiedzieć. Nie spodziewałam się tego, dlatego nie przygotowałam żadnej przemowy – powiedziała poruszona Marta Konarzewska - Ten scenariusz powstawał przez kilka lat. Chciałabym podziękować mojej mamie, w której domu w ciągu ostatniego lata powstała ostateczna wersja scenariusza. Chciałabym podziękować także tym, którzy we mnie uwierzyli i sprawili, że ostatniego dnia, w którym upływał termin zgłoszeń, o 23:50 zdecydowałam się wysłać swoją pracę.

Druga Nagroda PISF wraz z 12 000 zł została wręczona Bartoszowi Blaschke. Jego „Sonata” opowiada historię Grzegorza Płonki z Murzasichla, u którego w wieku dziecięcym został błędnie zdiagnozowany autyzm, zamiast głuchoty. Chłopiec kryje w sobie jednak ogromny talent muzyczny.

„Pojednanie” Filipa Dzierżawskiego oraz „Miłka” Jakuba Kaprala otrzymały ex aequo Trzecią Nagrodę PISF wraz z czekami, każdy na kwotę 4 000 zł. „Pojednanie” opowiada o młodej więźniarce, która za wszelką cenę chce się wyrwać na wolność - do męża i synka, dlatego decyduje się wziąć udział w programie spotkań z rodzinami ofiar. Bohaterką „Miłki” jest zaś dziewczyna z zespołem Downa, która w wyniku gwałtu zachodzi w ciążę i rodzi dziecko, które po porodzie trafia do adopcji. Po wielu latach córka, już jako dorosła kobieta, decyduje się odnaleźć swoją matkę.

W tegorocznym konkursie została także ufundowana Nagroda Specjalna Canal +, która wraz z 15 000 zł powędrowała do Joanny Niczyj za scenariusz „Boscy szaleńcy”. Głównym bohaterem historii jest Juliusz Słowacki. Zwerbowany do Koła Sprawy Bożej ma za zadanie przeniknąć w otoczenie magnetyzującego „Mistrza”, któremu jako jedyny jest się w stanie oprzeć.

laureaci konkursu

Wszyscy finaliści mają zagwarantowane również konsultacje scenariuszy w Szkole Wajdy.

Już dwudziesty szósty raz konkurs SCRIPT PRO (wcześniej: konkurs Hartley-Merril) nagrodził młodych i niezależnych scenarzystów. Po raz ósmy konkurs odbył się we współpracy festiwalu Netia OFF CAMERA oraz Szkoły Wajdy. Wiele z nagrodzonych przed laty scenariuszy doczekało się realizacji w postaci tak głośnych filmów jak: „Bogowie”, „Ostatnia rodzina”, „Plac zabaw” czy „Córki Dancingu”. Wśród filmów, które możemy oglądać w tegorocznym Konkursie Polskich Filmów Fabularnych znajdują się laureaci poprzednich edycji: „Zgoda” (w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego) oraz  „Atak paniki” (w reżyserii Pawła Maślony).

 

Kinga Majchrzak

 

fot. Filip Radwański