Można ich spotkać wszędzie. Odpowiadają za obsługę kin, czuwają nad atmosferą Miasteczka Filmowego, uwieczniają najpiękniejsze filmowe emocje, sprzedają bilety na niezapomniane seanse, informują, wskazują drogę… Ich znakiem rozpoznawczym są czarne koszulki z napisem „Here to help”, bo są właśnie po to, by pomagać, wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Bez nich nie byłoby festiwalu – wolontariusze i wolontariuszki 17. edycji Mastercard OFF CAMERA to prawdziwi superbohaterowie!
W tym roku festiwalową ekipę OFF VOLO tworzy blisko 350 wolontariuszy. A wybór tego zespołu wcale nie był łatwy, bo do organizatorów festiwalu trafiło… 1000 zgłoszeń! Już same te liczby robią wrażenie, tym bardziej że większość aplikacji była naprawdę na wysokim poziomie. Nietrudno zatem zgadnąć, że wolontariusze i wolontariuszki to naprawdę najlepsi z najlepszych, co potwierdzają opinie koordynatorów poszczególnych sekcji.
Czym są sekcje? W wolontariacie stawiamy na różnorodność i pomagamy rozwijać indywidualne talenty. Dzięki jednej z 15 sekcji każda wolontariuszka i każdy wolontariusz może znaleźć zadanie stworzone dla siebie, a czasem spróbować czegoś zupełnie nowego. Można zatem działać w obsłudze festiwalowych kin albo organizować gale czy opiekować się festiwalowymi gośćmi. Prężnie działa redakcja, Festiwal TV i kanały w social mediach. Działanie kin plenerowych to też zasługa wolontariuszy, podobnie jak wyjątkowa atmosfera Miasteczka Filmowego. Oczywiście to nie wszystko, bo w trakcie festiwalu wszystko może się zdarzyć, a wtedy do akcji wkraczają członkowie sekcji zadań specjalnych i… wszyscy ci, którzy akurat nie są zajęci gdzie indziej!
Żaden opis wolontariackich sekcji nie oddaje też w pełni rzeczywistości i dynamiki pracy, a zakres zadań wolontariuszy i wolontariuszek pozwala im wykazać się na wiele sposobów. To właśnie oni widzą, jak tworzy się festiwal i czuwają nad tym, co dzieje się za kulisami, by widzowie mogli przez pełne 10 dni cieszyć się pięknem filmowego Krakowa. Działania wolontariuszy nie zaczynają się jednak pierwszego dnia i nie kończą wraz z Galą Zamknięcia – dla superbohaterów z OFF VOLO festiwal trwa znacznie dłużej, tak jak ich filmowa pasja!
Jak mówi Kasia Dłużniewska, managerka wolontariatu, dla wielu młodych ludzi, którzy zgłaszają się do pomocy, udział w festiwalu to szukanie swojego miejsca, a czasem też spory stres i ogromne wyzwania. Towarzyszące wolontariatowi emocje bywają trudne, ale świadczą o zaangażowaniu i gotowości do działania. Natalia Kurzyńska, niezastąpiona we wspieraniu Kasi z entuzjazmem opowiada o tym, że większość wolontariuszy trafia na Mastercard OFF CAMERA, wiedząc, po co to robi. Niektórzy są tutaj po raz pierwszy, inni towarzyszą nam od wielu lat, przyciągają znajomych i nieodmiennie dzielą się swoim czasem i pomysłami. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o wyjątkowej postaci pani Basi — wieloletniej i jednocześnie najstarszej wolontariuszki festiwalu, która w tym roku kończy 67 lat i bynajmniej nie wybiera się na emeryturę!
Organizatorzy 17. edycji Mastercard OFF CAMERA zadbali o to, by odpowiednio docenić wolontariuszy i wolontariuszki. Każdego dnia dwie lub trzy osoby zostają nagrodzone Bezcenną Niespodzianką od Mastercard na podstawie pozytywnych opinii wystawionych przez koordynatorów sekcji oraz innych wolontariuszy, którzy potrafią wspierać się nawzajem. Wybór tych, którzy zostaną nagrodzeni, nigdy nie jest łatwy, bo ekipa wolontariatu to niesamowite środowisko — jak podkreśla Kasia: trudno wyobrazić sobie inną okazję, by poznać tyle różnych charakterów, porozmawiać z setkami osób, które łączy miłość do kina niezależnego i życzliwość, gotowość do niesienia pomocy.
Wolontariat to niezwykła misja i wielka przygoda. Dziękujemy!
Gabriela Mynarska
fot. Kamila Makarewicz