Image
Alienista

Drugi sezon serialu „Alienista” o tajemniczym podtytule „Anioł Ciemności” już wkrótce zagości na małych ekranach. Jego pierwsza odsłona z 2018 roku, pełna mroku, brudu i tajemnic, przedstawiająca Nowy Jork końca XIX wieku, okazała się jednym z największych przebojów stacji TNT. Trafnie odmalowywała obraz bezlitosnego świata, w którym można zarówno zniknąć bez śladu, jak i szybko wspiąć się na sam szczyt społecznej drabiny. Czy „Anioł Ciemności” powtórzy ten sukces?

Pierwszy sezon serialu, oparty na (mającej już ponad dwie dekady na karku) książce autorstwa Caleba Carra, dotyczył poszukiwań mordercy nastoletnich męskich prostytutek, których zmasakrowane ciała znajdowane były w zaułkach spowitego w mroku Nowego Jorku. Rozwikłania zagadki, na wniosek szefa policji i późniejszego prezydenta USA Theodore’a Roosevelta, podjął się pochodzący z Niemiec dr Laszlo Kreizler (Daniel Brühl) – tytułowy alienista, fikcyjny prekursor współczesnej psychiatrii. W realizacji zadania pomagał mu dekadencki rysownik John Moore (Luke Evans) oraz błyskotliwa sekretarka Roosevelta, Sara (Dakota Fanning). W drugiej odsłonie serialu to właśnie ona wysunie się na pierwszy plan. W „Aniele Ciemności”, Sara nie jest już przekładającą dokumenty asystentką, lecz panią detektyw, szukającą zaginionego bez śladu niemowlęcia. Choć skorzysta z pomocy dawnych towarzyszy, to właśnie ona – a nie całe ekscentryczne trio – stanie się główną bohaterką serialu.

„Alienista” sprawnie łączy wytwory wyobraźni z prawdziwymi zjawiskami, wydarzeniami i postaciami. W serialu oprócz Roosevelta pojawia się słynny milioner J.P. Morgan oraz burmistrz Nowego Jorku z lat 1895-1898, William Lafayette Strong. Co ciekawe, na prawdziwej postaci oparta jest także postać Sary. Jej pierwowzorem była Isabella Goodwin – młoda wdowa po funkcjonariuszu policji, która została zatrudniona przez NYPD w charakterze „police matron” – opiekunki przebywających w areszcie kobiet i dzieci. Goodwin szybko zaczęła się angażować w pracę służb także na innych poziomach. Pracując pod przykrywką rozpracowała głośną sprawę „taksówkowych bandytów”, z którą nie mogło sobie poradzić 60 profesjonalnych funkcjonariuszy. W uznaniu swoich zasług została mianowana pierwszą kobietą-detektyw w nowojorskiej policji i otrzymała rangę porucznika.

Chwalony przez krytyków „Alienista” stanowi istotny punkt w karierze Dakoty Fanning, która wciela się w ekranowe alter ego Goodwin. Będąca objawieniem amerykańskiego kina w pierwszej dekadzie XXI wieku aktorka, urosła do rangi jednej z najpopularniejszych i najlepiej opłacanych postaci Hollywood. Już jako mała dziewczynka wystąpiła u boku największych: Toma Cruise’a, Denzela Washingtona, Johnny’ego Deppa czy Aleca Boldwina. Była ucieleśnieniem dziecięcej niewinności, którą sprawnie łączyła z wysoką etyką pracy, czym wprawiała w osłupienie nawet najbardziej doświadczonych aktorów. Z czasem jej sława zaczęła przygasać – nie tylko za sprawą nieuchronnie zbliżającej się dorosłości, ale także młodszej siostry Elle, która grając w szeregu oryginalnych produkcji zaczęła zdobywać coraz większe uznanie widowni. „Alienista” pozwala Dakocie na powrót na ekran oraz wcielenie się w rolę daleką od dawnego, dziecięcego emploi. Sara Howard jest walczącą o niezależność silną kobietą, inteligentną i zdeterminowaną, której na drodze nie staną ani konwenanse, ani krępujący ruchy gorset.

Kaja Łuczyńska