Image
fot. materiały prasowe

Śmietanka polskich reżyserek oraz znakomita obsada. Pierwszy polski serial oryginalny jednej z największych platform streamingowych zapowiada się znakomicie!

Chociaż drugi sezon „Belfra” jest żenującą opowiastką kryminalną, i tak można powoli przestać narzekać na poziom polskich seriali. Niedawno odbyła się premiera fantastycznego „Rojst”, a ogromna część zniecierpliwionych widzów wyczekuje nadchodzącego „Ślepnąc od świateł”. To nie koniec nowości. Już w listopadzie pojawi się pierwszy polski serial Netflixa. Nie tylko znakomita obsada aktorska oraz reżyserska zachęca do obejrzenia „1983”. Bowiem serialowa historia zapowiada się arcyciekawie. Opowieść rozpoczyna się w 2002 roku, 20 lat po ataku terrorystycznym, przez który Związek Radziecki umocnił swoją pozycję. Nic takiego oczywiście naprawdę nie miało miejsca. Serial toczy się w alternatywnej Polsce. Będzie to thriller szpiegowski, w którym głównymi bohaterami są student prawa oraz oficer śledczy. Odkryją oni spisek, który odmieni losy zarówno Polski, jak i całego świata. Odkryta intryga może rozpocząć ogromną rewolucję. Oczywiście, rządzący państwem zrobią wszystko, by tajemnica nie wyszła na jaw.

Serial wyreżyserowały Agnieszka Holland („Kobieta pod presją”, „Pokot”), Katarzyna Adamik („Amok”), Olga Chajdas („Nina”) oraz Agnieszka Smoczyńska („Córki dancingu”, „Fuga”). Skład reżyserski brzmi wyśmienicie. Agnieszki Holland nie trzeba nikomu przedstawiać, a filmy pozostałych trzech twórczyń zawojowały festiwalami filmowymi w ostatnich latach. W serialu zobaczymy Roberta Więckiewicza, Macieja Musiała, a także, w pozostałych rolach, Michalinę Olszańską, Andrzeja Chyrę oraz Zofię Wichłacz.

Już po zwiastunie można się spodziewać iście światowego poziomu serialu. Autorem scenariusza oraz pomysłodawcą jest Joshua Long, a za produkcję odpowiadają Frank Marshall i Robert Zotnowski („House of Cards”). Muzykę do „1983” skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz, laureat Złotych Lwów za muzykę do filmów „Kamerdyner” oraz „Wilkołak”. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak.

Premiera serialu 30 listopada na Netflixie.

Julia Smoleń