Image
Kadr z filmu "The Gospel According to André"

Vendetta na srebrnym ekranie? A może portrety Johna Coltrane’a, jazzmana i André Leona Talley’a, kolorowego ptaka świata mody? To tylko niektóre z nowości 11. edycji festiwalu Off Camera. Zobacz, jakie filmy czekają na Ciebie w sekcjach "Zemsta jest słodka" i "Zawód:Artysta?"!

– „Zemsta jest słodka” i „najlepiej smakuje na zimno”? Tak. Ale nie tylko. Chcemy pokazać, jak filmowe reprezentacje mogą odświeżyć i kreatywnie przepisać konwencję revenge movies – wyjaśnia Grzegorz Stępniak, Senior Programer OFF CAMERA. W programie Festiwalu pojawią się również filmy prezentowane w ramach sekcji „Zawód: Artysta?”. Skłaniają do rewizji utartych poglądów na temat artystów. Pokazują blaski i cienie oraz liczne pułapki zawodu, który niezmiennie intryguje i ciekawi nie tylko filmowców...

Love Me Not” w reżyserii Alexandrosa Avranasa [sekcja:„Zemsta jest słodka”] to nie tylko komentarz do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej Grecji, ale rodzaj przypowieści o winie, zemście i odkupieniu. Reżyser z perwersyjną przyjemnością przygląda się ułudzie dostatniego, uporządkowanego życia bohaterów, niwecząc ich plany. Zaburza przy tym relacje między postaciami, żongluje oczekiwaniami widzów i gatunkowymi wyznacznikami thrillera. Gwarantujemy: nie będziecie się nudzić!

Z kolei Marialy Rivas w swoim filmie „Princesita” [sekcja:„Zemsta jest słodka”], zabiera widzów do Chile. Tworzy mroczną, choć jednocześnie baśniową opowieść o nietypowym dzieciństwie. Wsłuchując się we wewnętrzny głos dziewczynki, uwidacznia, że czasem zemsta bywa jednym słusznym wyjściem z opresji.

"John Coltrane mógłby wsiąść do rakiety i polecieć tam, gdzie chce" - to zdanie otwiera „Chasing Trane: Historia Johna Coltrane” Johna Scheinfelda [sekcja: Zawód: Artysta?]. To opowieść o człowieku, którego muzyka wciąż przekracza granice i wywiera wpływ na ludzi na całym świecie. Zapis doświadczeń i wyzwań, które ukształtowały życie artysty i zdecydowały o jego rewolucyjnym brzmieniu daje do myślenia i na długo pozostaje w pamięci.

André Leon Talley, wieloletni redaktor i współtwórca Vogue'a od dziesięcioleci znajduje się w centrum świata high fashion. Jest bohaterem kolejnego z festiwalowych filmów. W „The Gospel According to André” Kate Novack pyta, co sprawiło, że dotarł tak daleko i zajmuje miejsca w pierwszych rzędach na pokazach największych domów mody na świecie? Na ile można być arystokratą, nie pochodząc z arystokratycznej rodziny? Odpowiedzi szukają m.in. Anna Wintour, Marc Jacobs, Tom Ford, Valentino czy Manolo Blahnik.

Sekcje „Zemsta jest słodka” i „Zawód: Artysta?”, podobnie jak „Nasto dramy” i „Working Class Hero” to nowości podczas 11.Off Camera. Pierwsze opublikowane tytuły pokazywane w ramach sekcji specjalnych już za nami. 
Święto kina niezależnego już 27 kwietnia zaczyna się w Krakowie. Do zobaczenia!