Image
Little Solange

Ponownie stworzyliśmy festiwalową sekcję filmową we współpracy z fundacją Anji Rubik, czyli Sexed.pl. Pod szyldem „Wiek niewinności” wyświetlimy filmy mówiące o czasie dzieciństwa w nieoczywisty sposób - bo skupiające się na jego mniej przyjemnych, mrocznych, a czasem i brutalnych stronach.

„The Fam” Freda Bailifa to film, który zdobył główną nagrodę w sekcji Generation14plus na zeszłorocznym Berlinale. Miejscem akcji jest tutaj dom społeczny dla tzw. trudnej młodzieży w Genewie. Mieszkanki tego przybytku są dla siebie jak rodzina. Szwajcarskiemu reżyserowi i scenarzyście udało się stworzyć intymny portret grupy nastolatek, które otwierają się przed kamerą, by opowiedzieć o swoich traumach.

sobota, 30/04, godz. 18:00, Kino Pod Baranami - Sala Czerwona

czwartek, 05/05, godz. 13:00, Kino Pod Baranami - Sala Czerwona

„Murina” Antonety Alamat Kusijanović to kolejny nagrodzony film w sekcji (Złota Kamera na ostatnim Cannes). Pozornie życie Juliji wydaje się czystą idyllą - mieszka na chorwackiej wyspie, a czas upływa jej głównie na leżeniu na plaży i kąpielach w morzu. Z winy despotycznego ojca, jej życie rodzinne dalekie jest jednak od sielanki. Pojawienie się dawnego przyjaciela sprawi, że dziewczyna postanawia nareszcie zbuntować się przeciwko patriarchalnemu rodzicielowi.

poniedziałek, 02/05, godz. 18:00, Kino Pod Baranami - Sala Czerwona, Q&A

piątek, 06/05, godz. 17:30, Kino Pod Baranami - Sala Czerwona

„Chiara” Jonasa Carpignano to osadzona we włoskiej rzeczywistości historia rodzinna. Tytułową bohaterkę poznajemy podczas przyjęcia z okazji osiemnastych urodzin jej siostry. Od pierwszych kadrów obserwujemy napięcie, jakie panuje między dziewczynami. Następnego dnia ojciec rodziny znika w tajemniczych okolicznościach. Trudno chyba o bardziej intrygujący początek dla filmu inicjacyjnego.

niedziela, 01/05, godz. 17:30, Kino Pod Baranami - Sala Czerwona

sobota, 07/05, godz. 18:00, Kino Pod Baranami - Sala Czerwona

„The Crypt Monster” to horror komediowy, który bierze na warsztat formułę slashera - podgatunku nierozerwalnie związanego z młodymi bohaterami. Akcja drugiego filmu włoskiego reżysera Daniela Misischii rozgrywa się w latach 80. ubiegłego wieku w małym miasteczku w Italii, gdzie Gio, nastoletni fan filmów grozy, wraz z przyjaciółmi postanawia nakręcić własny slasher (oczywiście, jak przystało na epokę „ejtisów”, na VHSie). Wkrótce wydarzenia w miasteczku zaczną niepokojąco pokrywać się tymi produkowanymi przez wyobraźnię chłopaka, a pastisz sięgnie zenitu.

piątek, 29/04, godz. 17:30, Kino Pod Baranami - Sala Czerwona

środa, 04/05, godz. 21:00, Kino Pod Baranami - Sala Czerwona

„Little Solange” Axelle Ropert jest historią trzynastolatki, nad którą zbierają się czarne chmury - a wszystko przez rozwód rodziców. Solange, co zrozumiałe, nie radzi sobie z widmem ich rozstania, a wyjątkowa wrażliwość zdaje się tylko przysparzać jej zmartwień.  Dziewczynka stara się sprawić, by jej rodzice nadal pozostali oni parą.

wtorek, 03/05, godz. 18:30, Kino Pod Baranami - Sala Czerwona

niedziela, 08/05, godz. 17:30, Kino Pod Baranami - Sala Czerwona

 

Monika Żelazko