Image
Krzysztof Wiktor

W debiucie Łukasza Kośmickiego – operatora oraz autora scenariusza do filmu „Dom zły” w reżyserii Wojtka Smarzowskiego – zobaczymy Roberta Więckiewicza i Billa Pullmana. „Ukryta gra” to trzymający w napięciu thriller szpiegowski.

Łukasz Kośmicki, z wykształcenia operator, opowie historię Joshuy Mansky’ego (w tej roli Bill Pullman) – czyli matematyka, który zostaje porwany przez amerykańskie tajne służby. Naukowiec wystąpi w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi szachów – Gawryłowowi.

Jednak, ta gra będzie jedynie pretekstem do szpiegowskiej intrygi. Przed Manskym stoi bowiem trudne zadanie. Będzie musiał wykonać decydujący ruch, który ma powstrzymać konflikt nuklearny. Akcja filmu dzieje się w Warszawie, w latach 60.

W filmie, poza Więckiewiczem i Pullmanem, zobaczymy głównie międzynarodową obsadę. Między innymi: Lotte Verbeek („Rodzina Borgiów”), James’a Bloora („Dunkierka”) oraz Corey’a Johnsona („Ultimatum Bourne’a). Producentami filmu są Piotr Woźniak-Starak i Krzysztof Terej, którzy byli odpowiedzialni za takie produkcje jak „Bogowie” oraz „Sztuka kochania”. Za scenografię odpowiada jeden z najbardziej znanych i docenianych w Polsce scenografów – Allan Starski.

Reżyser filmu, Łukasz Kośmicki, podkreśla, że najbardziej interesował go główny bohater, który podczas filmu, pod presją zaistniałych okoliczności, przechodzi diametralną przemianę.

„Ukryta gra” znalazła się w Konkursie Głównym na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film będzie walczyć o Złotego Lwa. W kinach film pojawi się 8 listopada.

Julia Smoleń

Picture author
Krzysztof Wiktor