Image
atlantyda

W poniedziałek 7 marca, na cineuropa.org zostało opublikowane oświadczenie wyrażające dezaprobatę dla kultury Rosyjskiej. Autorzy tekstu nawołują do kulturowego bojkotu Rosji, co uzasadniają faktem, że byłaby to „próba wyczyszczenia świata z propagandy państwa terrorystycznego”. Siedem najważniejszych osobistości filmowych z Ukrainy podpisało tekst, a każda z nich zamieściła swoją treść.

Walentyn Wasjanowicz (Atlantis, Black Level, Reflection), na początku skrytykował działania militarne Rosji na terenie Ukrainy. Stwierdził, że cała historia Państwa Rosyjskiego opiera się na imperialnych zapędach oraz „krwiożerczym stosunku do sąsiadów”. Następnie odniósł się do istoty całego przedsięwzięcia i wytłumaczył dlaczego właśnie kulturowo należy zaatakować Rosję „Konieczne jest opuszczenie żelaznej kurtyny kulturowej wokół Rosji. Trzeba zatrzymać wszelką współpracę kulturalną z przedstawicielami kraju terrorystycznego, który grozi zniszczeniem całego świata. Musimy zatrzymać wszelką komunikację z reżyserami, którzy nadal żyją w sowieckim państwie czy też w sowieckim paradygmacie i promują przesłania zatrute imperialną ideologią w cywilizowanym świecie.”

Następnie swoją cześć oświadczenia zamieścił reżyser Roman Bondarczuk (Ukrainian Sheriffs, Volcano), poza przytoczeniem stanu faktycznego z działań wojennych wskazał, że w kinach rosyjskich obecnie pokazywany jest film „Brat” z 1997 r. autorstwa Aleksieja Bałabanowa. Ten szowinistyczny film jak mówi Bondarczuk; „zaraził nienawiścią do Ukrainy całe pokolenia Rosjan”. W dalszej części swojej wypowiedzi ukazuje on bierność swoich kolegów po fachu z rosyjskimi paszportami, a krytykuje tych, którzy ze strachu przez rządami Rosji popierają jego działania. Mówi również o tym, że cały rosyjski Instytut Kinematografii WDIK pospieszył z uznaniem niepodległości sztucznie stworzonych przez Rosję republik ŁRL i DRL. Zarzucił tez hipokryzję tym, którzy podpisali petycję krytykującą sankcję nałożone na Rosję. Na koniec dodał najważniejsze w całej wypowiedzi słowa; "Konieczne jest ograniczenie wpływów kultury rosyjskiej na świecie. Kultura przygotowała ideologiczne podstawy tej wojny. Kultura, która może w zawoalowany sposób usprawiedliwić rosyjską agresję. Kultura, którą Rosja umie wykorzystać do swoich celów, nie jest gorsza od broni.”

Poza głosami wspomnianej dwójki, oświadczenie podpisali; Nariman Alijew (Homeward), Darya Bassel, Maryna Gorbach (Klondike), Alina Gorłowa oraz Antonio Łukic.

Marcin Telega

Picture author
Atlantyda (2019), Valentyn Vasyanovych