Image
hugh grant

Rok 2020 jest już bohaterem niezliczonych memów. Teraz stanie się też głównym motywem mockumentu przygotowywanego przez twórcę Black Mirror, Charliego Brookera. Reżyser w głównej roli planuje obsadzić Hugh Granta.

,,Black Mirror” należy do seriali, które dzielą widownię. Część z nich opowiada się za przekonaniem, że serial powinien zakończyć się na drugim sezonie, i tym samym nigdy nie dokonać transferu na grunt amerykański. Inni z kolei z niecierpliwością oczekują na kontynuację. Do tej pory powstało pięć sezonów ,,Black Mirror”– dwa wyprodukowano dla Channel 4, a kolejne trzy – dla Netflixa. Pomiędzy czwartym a piątym sezonem wypuszczono interaktywny film, który niewątpliwie stanowił innowację, choć może nie rewolucję – widzowie mogli decydować o torze fabuły. Piąty sezon został przyjęty dość chłodno – zabrakło w nim lekko mrocznego klimatu, przewrotności i celnych diagnoz, z którymi kojarzona jest antologia.

Tych, którzy uważają, że ,,Black Mirror” wykończył się jako formuła, ucieszy fakt, że jego twórca, zamiast zajmować się kolejnym sezonem, postanowił porwać się na stworzenie mockumentu… o 2020 roku. Ten zdecydowanie nas nie rozpieszczał. Długo można by wymieniać tegoroczne wydarzenia, które odcisnęły piętno na historii – począwszy od protestów Black Lives Matter aż po pandemię Covid-19. Brooker, zamiast po prostu dokumentować wydarzenia, postanowił ,,ugryźć” sprawę formą mockumentalną, w której z pewnością będzie mógł pozwolić sobie na więcej. Biorąc pod uwagę, że osią filmu będzie wywiad ze średnio sympatycznym historykiem, w którego wcieli się Hugh Grant, zdaje się, że możemy oczekiwać czegoś ciekawego. Tym bardziej że na gruncie brytyjskim Brooker zasłynął serią Annual Wipe, w której w mroczno-komediowym stylu podsumowywał wydarzenia w danym roku.

To właśnie Hugh Grant zdradził mediom, a konkretniej New York Magazine, że Brooker szykuje film dla Netflixa. Aktor zaliczył wielki comeback na ekrany w serialu HBO ,,Od nowa”, którego ostatni odcinek miał premierę na platformie w ubiegłą niedzielę. Grant towarzyszy w nim Nicole Kidman, wcielając się w oskarżonego o brutalne morderstwo chirurga dziecięcego. Rolę uznano za udane przełamanie emploi brytyjskiego aktora, którego publiczność kojarzy głównie z komediami romantycznymi. Grant ma na koncie inne role – stworzył przecież znakomite kreacje w ,,Gorzkich godach” czy miniserialu ,,Skandal w angielskim stylu”. Zdaje się jednak, że dopiero rola w ,,Od nowa” rozpoczęła nowy etap w jego karierze.

Na razie nie znamy daty premiery mockumentu Brookera. Film zadebiutuje na Netflixie.

Magdalena Narewska

Źródło: Deadline