Image
fot. Archiwum Off Camera

Pierwsza ekranizacja powieści Szczepana Twardocha z pewnością ucieszy spore grono fanów pisarza. „Króla” wyreżyseruje twórca „Ostatniej rodziny” – Jan Paweł Matuszyński.

„Król” Szczepana Twardocha opowiada losy gangstera i boksera – Jakuba Szapiro. Jego historia toczy się na tle Warszawy w 1937 roku. Autor portretuje przemoc i biedę. Ukazuje stolice na progu II Wojny Światowej. Kontynuacją tej historii jest niedawno wydane „Królestwo”. Obydwie książki okazały się sukcesami wydawniczymi.

Przeniesieniem powieści na telewizyjny ekran zajmie się Jan Paweł Matuszyński. Serial wyprodukuje Canal+. Patrząc na ostatni sukces HBO – ekranizację „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka, możliwe, że „Król” odniesie podobnie duży sukces.

W planach serialu jest osiem odcinków, których fabuła skupi się na historii bohaterów powieści – Jakuba Szapiro, Mojżesza Bernsztajna i Kuma Kamplicy. Zdjęcia mają ruszyć w kwietniu tego roku. Obsada jeszcze nie jest znana.

Szczególnie istotna z pewnością będzie tutaj obecność takiego reżysera jak Jan Paweł Matuszyński. „Ostatni rodzina” – portret rodziny Beksińskich – została fantastycznie odebrana zarówno przez krytyków i widzów. Dokumentalne oko reżysera może stworzyć, w połączeniu z historią Twardocha, prawdziwe arcydzieło.

Julia Smoleń