Image
kadr z filmu "Człowiek z magicznym pudełkiem"

10 wybranych polskich filmów walczy o Nagrodę Kulczyk Foundation. Asymilacja, tożsamość, miłość w kostiumie historii i science fiction. Czym jeszcze międzynarodowe jury zaskoczą polscy filmowcy podczas 11. NETIA OFF CAMERA?

„Twarz” Małgorzaty Szumowskiej to współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po pionierskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym… W roli głównej zobaczymy Mateusza Kościukiewicza, któremu partnerują Agnieszka Podsiadlik i Małgorzata Gorol. Film nagrodzono Srebrnym Niedźwiedziem podczas tegorocznego Berlinale - więcej o werdykcie jury przeczytasz TUTAJ.
Nasi programerzy zaliczyli dzieło Szumowskiej to największych hitów minionego festiwalu w Berlinie. Zobacz zwiastun "Twarzy"!

Nagrodzone Srebrnymi Lwami w Gdyni „Ptaki śpiewają w Kigali” to opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze przypomnieli nie tylko o historii ludobójstwa w Rwandzie, ale stworzyli wzruszającą opowieść o nieumiejętności otworzenia się na drugiego człowieka, traumie, która sprawia, że ofiara staje się niewolnikiem własnych emocji. Joanna Budnik i Eliane Umuhire otrzymały ex aequo nagrody dla najlepszej aktorki na 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz na Festiwalu w Karlowych Warach.  
Zobacz zwiastun ostatniego wspólnego filmu małżeństwa Krauze, który znalazł się w topowej piątce tytułów rekomendowanych przez naszego programera, Grzegorza Stępniaka podczas pobytu na festiwalu w Karlowych Warach.

Urszula Antoniak w „Pomiędzy słowami” zabiera widzów do współczesnego Berlina, aby opowiedzieć o zjawisku dosłownie i metaforycznie pojmowanej emigracji. Ekranowe spotkanie postaci granych przez Jakuba Gierszała i Andrzeja Chyrę staje się pretekstem do zadania ważnych pytań o źródła tożsamości, umowne i realne granice asymilacji oraz poczucie przynależności. Pięknie opowiedziana i brawurowo zagrana historia o granicach naszego (samo) poznania. 
Obejrzyj zwiastun filmu Urszuli Antoniak, który mial premiere na Toronto Film Festival  w 2017 rooku w sekcji Contemporary World Cinema i SanSebastian Film Festival 2017. Otrzymal nagrode za zdjecia i dzwiek na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Bodo Kox przenosi widzów do 2030 roku. Jego „Człowiek z magicznym pudełkiem” to komedia o podróżowaniu w czasie i miłości potrafiącej pokonać wszelkie przeszkody. Cierpiący na zaniki pamięci Adam (Piotr Polak) musi zacząć wszystko od nowa. Ma jednak radio, które umożliwia podróże w czasie. Podczas jednej z nich cofa się do 1952 roku. Kiedy nie może wrócić, z odsieczą pojawia się jego ukochana Goria (Olga Bołądź). Co z tego wynika? 
"Człowiek z magicznym pudełkiem" jest drugim filmem Bodo Koxa. Jego debiut, "Dziewczyna z szafy" również walczył o główną nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Zobacz zwiastun filmu!

Surowy i poruszający debiut Maciej Sobieszczańskiego to historia miłosnego trójkąta (Zofia Wichłacz, Julian Świeżewski, Jakub Gierszał) i walki o ukochaną kobietę. Tytułowa „Zgoda” to nazwa obozu koncentracyjnego w Świętochłowicach na Śląsku, gdzie w czasie okupacji znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau. Reżysera fascynuje historyczna niejednoznaczność. Tworzy świat, który wymyka się czarno-białej wizji świata i łatwym podziałom na dobro i zło. 
Scenariusz filmu "Zgoda" był jednym z najlepszych podczas Konkursu Scenariuszowego SCRIPT PRO, którego finał odbywa się podczas Festiwalu. Zobacz zwiastun filmu

Tak prezentuje się pierwsza połowa nominowanych w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Do kogo trafi nagroda ufundowana przez mecenasa festiwalu Kulczyk Foundation, przekonamy się już 5 maja podczas gali zamknięcia 11. NETIA OFF CAMERA. Do zobaczenia w Krakowie podczas święta kina - polskiego i nie tylko!