Image
Spirited Away

Oscarowa historia „Spirited Away: W krainie Bogów” Hayao Miyazakiego zostanie przedstawiona na deskach teatru za sprawą wielokrotnie nagradzanego reżysera teatralnego Johna Cairda („Les Misérables”, „Nicholas Nickleby”, „Daddy Long Legs”). 

„Spirited Away” jest często uważany za jeden z najlepszych filmów Miyazakiego i aż do zeszłego roku był najbardziej dochodowym filmem w Japonii. Historia skupia się na Chihiro, 10-letniej dziewczynce, której rodzina gubi się w tajemniczym świecie pełnym duchów, w którym rządzi Yubabę, która zamienia rodziców Chihiro w świnie. Po serii dziwacznych i niebezpiecznych wyzwań, Chihiro musi wykorzystać cały swój spryt, aby powrócić do świata ludzi.

W nadchodzącym spektaklu teatralnym „Spirited Away” w rolę Chihiro wcielą się dwie aktorki: Kanna Hashimoto, dla której będzie to debiut sceniczny i Mone Kamishiraishi, która jest już rozpoznawalna w Japonii, a zwróciła uwagę podkładając ostatnio swój głos w filmie anime „Your Name”. Premiera spektaklu przewidywana jest na przełom lutego i marca 2022 roku i odbędzie się w Tokio. Później „Spirited Away” zobaczą widzowie w takich miastach jak Osaka (kwiecień), Fukuoka (maj), Sapporo (czerwiec) i Nagoya (czerwiec i lipiec).

Czuję się bardzo podekscytowany i zaszczycony w związku z pracą nad pierwszą w historii adaptacją sceniczną  „Spirited Away” - powiedział reżyser John Caird, który jest również znany jako honorowy zastępca dyrektora Royal Shakespeare Company. - Od wielu lat uważam Hayao Miyazakiego za jednego z najwybitniejszych geniuszy światowego kina i największego orędownika formy anime. (…) Podzielam wiarę we wszystkie najbardziej dominujące tematy prac Miyazakiego, które są także rdzeniem świata przedstawionego w „Spirited Away”, czyli troskę o środowisko, szacunek dla natury, wiarę w siłę dobrych duchów i w umocnienie roli młodych kobiet i mężczyzn w zmienianiu świata na lepsze.

Producent Studia Ghibli - Toshio Suzuki, dodał: Zarówno mi, jak i Hayao podobała się wizja Johna. To osoba, której możemy zaufać. Nie mogę się doczekać, kiedy Chihiro dorośnie na scenie pod jego kierunkiem. Mogłem powiedzieć, jak bardzo uwielbia tę historię po jego zachwyconej twarzy, kiedy dałem mu skarbonkę-Kaonashi (postać ze „Spirited Away”, przyp. red.).

Kinga Majchrzak

Źródło: IndieWire.com