Image
Infinity Storm

Małgorzata Szumowska wraca na 15. edycję festiwalu Mastercard OFF CAMERA z jej drugim anglojęzycznym filmem Infinite Storm. Nowe dzieło reżyserki jest oparte na prawdziwych zdarzeniach.

Joel i Ethan Coen z pewnością zrozumieli, jaki wpływ na publiczność miało powiedzenie im, tak jak przewrotnie zrobili z „Fargo” z 1996 roku, że to, co mieli oglądać, jest „oparte na prawdziwej historii”. Użycie tych słów pomogło ustalić i sformułować pewne oczekiwania.

„Infinite Storm” opiera się na prawdziwym incydencie, który miał miejsce w White Mountains w New Hampshire kilkanaście lat temu. Wspaniały wizualnie drugi anglojęzyczny film reżyserski Małgorzaty Szumowskiej (po „The Other Lamb” z 2019 r.) to imponująca przygoda plenerowa, idealnie pasująca do bardziej atletycznej strony umiejętności Naomi Watts.

Małgorzata Szumowska ukończyła Łódzką Szkołę Filmową. Jej dokument „Cisza” został uznany za jeden z najlepszych filmów w historii tej szkoły. Zdobył 18 nagród na festiwalach międzynarodowych (Meksyk, Tel Aviv i inne), a także został zakupiony przez kilkanaście stacji telewizyjnych.

W 1999 roku została zaproszona do sekcji Młode Kino Europejskie na Cannes, a rok później w ramach festiwalu prezentowała swoją etiudę „Wniebowstąpienie”. W roku 2000 zrealizowała swój debiut fabularny „Szczęśliwy człowiek”. Reżyserka otrzymała za dzieło nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu w Thessalonikach. „Szczęśliwy człowiek” był prezentowany jako film kończący Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy 2000. Dzieło zebrało pozytywne komentarze od krytyków. Film otrzymał dobrą recenzję w Variety pióra Debory Young. Małgorzata Szumowska została zaproszona na kilkanaście festiwali na całym świecie min: Rotterdam, Göteborg, San Francisco, Maryland, Jerozolima, Toronto, Londyn oraz Karlowe Wary. Film znalazł się w prestiżowej sekcji: „Wybór Krytyków Variety", w której krytycy, typują ich zdaniem 10-ciu najlepszych reżyserów młodego pokolenia w Europie. W 2001 została nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej, za film „Szczęśliwy człowiek”. Film był dystrybuowany w kinach w Wielkiej Brytanii w maju 2002 roku. Małgorzata Szumowska od sierpnia 2001 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Małgorzata Szumowska od lat aktywnie wspiera kino niezależne. W roku 2018 była przewodniczącą Jury Konkursu Głównego. Jej filmy „Body/Ciało” oraz „Twarz” wygrały Konkurs Polskich Filmów Fabularnych w ramach festiwalu Mastercard OFF CAMERA kolejno w 2015 oraz w 2018 roku.

 

Oskar Borowski