Image
Małgorzata Szumowska

Małgorzata Szumowska – jedna z najbardziej płodnych oraz docenianych polskich reżyserek, pracuje nad filmem „Żona hazardzisty”. To historia losów Anny Snitkin – żony Fiodora Dostojewskiego.

Historia, wpisując się w trend filmowych herstorii, ma opowiedzieć o Snitkin nie tylko przez pryzmat męża-artysty, ale przede wszystkim skupiać się na autonomicznych losach kobiety – między innymi na tym jak otwierała swoje pierwsze wydawnictwo. Dodatkowo, Snitkin odkrywać będzie mroczną stronę Dostojewskiego, a mianowicie jego uzależnienie od hazardu. Szumowska, w pracy nad filmem inspirowała się książką The Gambler Wife: A True Story of Love, Risk and the Woman Who Saved Dostoyevsky autorstwa Andrew D/ Kaufmana.

Jako młoda, zbuntowana polska dziewczynka miałam obsesję na punkcie Dostojewskiego, jego świata, książek i i tego, jaki wpływ wywarł na społeczeństwo. Jako dojrzała, żywiołowa i w pełni ukształtowana osoba, jestem zaszczycona, że mogę opowiedzieć o jego życiu z kobiecego punktu widzenia – opowiadała reżyserka projektu w rozmowie z Variety. Historia Anny i Fiodora rozpoczyna się z momencie, w którym młodsza o 24 lata kobieta zgłosiła się do pisarza, by spisywać jego powieści dyktowane przez autora na głos. Dostojewski, po kryzysie związanym z dużą krytyką jego twórczości, zatracił się w hazardzie. Niedługo później zaczął mieć kłopoty ze wzrokiem. To dlatego poszukiwał osoby, która pracowała nad jego literaturą w systemie dyktowania.

Żona hazardzisty powstanie we współpracy z rosyjskim studiem Hype Film oraz polskim studiem Nowhere. Data premiery filmy póki co nie jest znana.

Zanim zobaczymy Żonę hazardzisty, w kinach ukaże się anglojęzyczny film Małgorzaty Szumowskiego pod tytułem Infinite Storm. To historia Pam Bales – przewodniczki górskiej oraz matki szóstki dzieci. Premiera filmu zapowiedziana jest na 25 marca 2022 roku.

Julia Smoleń