Image
Małgorzata Szumowska

Choć 2020 rok z oczywistych względów nie obfitował w premiery w takim stopniu, jak lata ubiegłe, oscarowa lista filmów zgłoszonych do nagrody w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy jest całkiem imponująca. Co więcej, po raz pierwszy w historii pojawiły się na niej aż dwie polskie reżyserki!

2020 rok był wyjątkowo niekorzystny dla branży filmowej, praktycznie paraliżując dystrybucję kinową i uniemożliwiając wielu ekipom wejście na plan. Niemniej, na wrażenia filmowe zdecydowanie nie mogliśmy narzekać. Co prawda zdecydowanie więcej działo się w świecie serialowym. Nie zapominajmy jednak, że w 2020 swoje premiery miało również wiele znakomitych filmów.

Potwierdza to lista propozycji, które znalazły się na oscarowej liście filmów zgłoszonych do nagrody w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Nie brakuje na niej znakomicie znanym kinomanom nazwisk – jak choćby Thomas Vinterberg. Jego film, ,,Na rauszu” otrzymał już Europejską Nagrodę Filmową, i wszystko wskazuje na to, że ma również sporą szansę na Oscara. Niepokorny współautor manifestu Dogmy, reżyser ,,Komuny” i nagrodzonego Złotą Palmą ,,Polowania”, w głównej roli obsadził oczywiście Madsa Mikkelsena.

Kolejną ciekawą i docenioną przez krytyków propozycją jest reprezentant Francji - ,,My dwie”. Film Filippo Meneghetti opowiada o lesbijskim związku dwóch dojrzałych kobiet, które nigdy nie dokonały coming outu. Na uwagę zasługuje wównież obraz nowohoryzontowego ulubieńca, Pedra Costy, często określanego mianem filmowego Caravaggia ze względu na specyficzny sposób inscenizacji. Costa kandyduje z ,,Vitaliną Varelą”, przejmującym filmem na pograniczu dokumentu i fabuły, opowiadającym o losach kobiety z Wysp Zielonego Przylądka, która po dekadach przybywa do Lizbony celem odszukania męża.

Nie zapominajmy również o polskich nazwiskach – a tych jest na oscarowej liście aż trzy. Wszystko dzięki temu, że ,,Szarlatan” Agnieszki Holland jest kandydatem czeskim. Polska reżyserka była już nominowana do nagrody, znajdując się na oscarowej shortliście w 1992 roku z filmem ,,Europa, Europa”. Czy trafi na nią ponownie? Konkurencję ma mocną – a wśród niej Małgorzatę Szumowską i Michała Englerta, którzy reprezentują Polskę ze swoim ,,Śniegu już nigdy nie będzie”. Film został wybrany przez Komisję Oscarową spośród siedmiu kandydatów, wśród których znaleźli się między innymi ,,Sala Samobójców. Hejter” Jana Komasy, ,,Supernova” Bartosza Kruhlika, pokazywana na ubiegłorocznym festiwalu Mastercard OFF Camera, a także docenione w Gdyni ,,Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego.

Oskarowa ceremonia w tym roku odbędzie się nie w lutym, aż dwa miesiące później – 25 kwietnia.

Źródło: Pisf.pl, bbc.com

Magdalena Narewska