Szukając Cate
Image
fot. kadr z filmu

Richard Linklater po dwóch latach powraca na ekrany z filmem ,,Where’d you go, Bernadette”. Choć wiodący motyw fabuły - zniknięcie wspaniałej żony i matki - sugeruje pełnokrwisty dramat, trailer, który pojawił się właśnie w sieci zdradza, że reżyser wybrał mniej zobowiązującą perspektywę. W głównej roli zobaczymy Cate Blanchett.

 

Bohaterka grana przez Blanchett, podobnie jak sama gwiazda, osiągnęła w życiu wszystko, czego pragnęła. Tak przynajmniej wydaje się jej bliskim, którzy znają ją jako doskonałą panią domu, oddaną matkę utalentowanej córki i małżonkę kochającą z wzajemnością. Kiedy Bernadette Fox znika z własnego życia, jej dotychczasowe otoczenie zupełnie nie jest w stanie przypisać jej jakichkolwiek motywów, jednak postanawia podjąć się jej poszukiwań. To, co w innej fabule mogłoby być dramatyczną pogonią za zaginioną, tutaj nazwane zostaje przez rodzinę ekscytującą przygodą. Bliscy Bernadette łączą siły, by wspólnie rozwikłać zagadkę, choć poskładanie niepasujących do siebie puzzli wcale nie będzie łatwe.

 

 

Dla wielu Richard Linklater pozostaje niedoścignionym mistrzem opowiadania prostych, ludzkich historii. Wizerunek reżysera-humanisty ugruntował zwłaszcza ,,Boyhood” (2014), film przełomowy, bo jako pierwsza fabuła utrwalający faktyczne dorastanie swoich bohaterów na przestrzeni jedenastu lat. Prosty, choć wymagający niebywałej konsekwencji koncept, zapewnił obrazowi autentyczność nieosiągalną eliptycznym fabułom, wykorzystującym kilku aktorów do odegrania jednej roli, a reżyserowi wierną grupę fanów, którzy do dziś nie mogą wybaczyć Akademii nieprzyznania  Linklaterowi statuetki za reżyserię. Z drugiej strony Linklater to twórca nierówny, choć i tę cechę można by przekuć w zaletę - nie sposób przypisać mu bowiem asekuracyjności, biorąc pod uwagę różnorodność tematyczną i stylistyczną jego twórczości. W jego filmografii znajdziemy przecież i klasykę highschool movies czyli ,,Uczniowską balangę” (1993),  ekranizację powieści sci - fi Philipa K. Dicka ,, Przez ciemne zwierciadło”, czy wnikliwe studum snu zrealizowane w technice animacji, jakim jest ,,Życie świadome”

 

Z trailera ,,Where’d you go, Bernadette” można wywnioskować, że Linklater tym razem wkroczył na grząski teren familijnej komedii. Być może jednak odciążające podejście do spraw trudnych, skądinąd jego znak firmowy, wniesie nową jakość do grupy filmów spod znaku ,,poszukiwany, poszukiwana”. Cate Blanchett miała już okazję odegrać podobną rolę oddanej matki i żony, która przed całym światem ukrywa niewygodny sekret - jej występ w ,,Notatkach o skandalu” (2006) w duecie z Judi Dench udowodnił, że świetnie czuje się w rolach skomplikowanych kobiet. Tym razem na ekranie towarzyszą jej między innymi Billy Crudup, Kristen Wiig, Emma Nelson i Laurence Fishburne. Film trafi do kin w marcu przyszłego roku.

 

źródło: variety.com

Magdalena Narewska