Image
fot. kadr z filmu

„Oficer i szpieg” to nowy thriller szpiegowski wyreżyserowany przez Romana Polańskiego. Jest data polskiej premiery!

Mimo nieudanej oraz chłodno przyjętej przez krytykę „Prawdziwej historii”, czyli ostatniego filmu Romana Polańskiego, nowy film twórcy już przez kilka lat był wyczekiwany przez wielbicieli jego twórczości. „Oficer i szpieg” będzie adaptacją bestsellerowej powieści Roberta Harrisa. Będzie to jedna z najdroższych francuskich produkcji tego roku. Budżet filmu wynosi 25 milionów euro. W głównych rolach zobaczymy Jeana Dujardina („Artysta”, „Wilk z Wall Street”) oraz Louisa Garrela („Marzyciele”, „W Paryżu”). W pozostałych rolach: Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric oraz Melvil Poupaud.

Fabuła filmu skupi się na historii Alfreda Dreyfusa (w tej roli Louis Garrel), czyli francuskiego oficera, który jest skazany na dożywocie za zdradę swojej ojczyzna. Jednak szef wywiadu – Georges Picquart (Jean Dujardin) odkrywa, że dowody przeciw oficerowi zostały sfałszowane. Mężczyzna za wszelką cenę będzie chciał ujawnić prawdę. Nie ryzykuje jednak mało. Osiągnął już wiele na swoim szczeblu zawodowym, poza tym tak duży skandal może zmienić bieg historii.

Polański skomentował swoje najnowsze działo tak: Już od dawna chciałem nakręcić film o aferze Dreyfusa, traktując go nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać jej podobieństwo do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy i wściekłą prasę.

Autorem zdjęć „Oficera i szpiega” jest Paweł Edelman, który pracował przy takich filmach jak „Katyń”, czy „Pianista”. Ponadto, obiecująco zapowiada się również ścieżka dźwiękowa. Za muzykę odpowiada Alexandre Desplat, zdobywca dwóch Oscarów za „Kształt wody” oraz „Grand Budapest Hotel”.

Premiera nowego filmu Romana Polańskiego zapowiedziana jest na 27 grudnia.

Julia Smoleń

Picture author
Fot. Filip Radwański