Image
Kadr z filmu "Córki Dancingu"

Dzięki konkursowi SCRIPT PRO, kierowanemu do początkujących scenarzystów, udało się stworzyć wiele wybitnych polskich filmów, które znane są każdemu kinomaniakowi. Wśród nich - wybrana przez nas dziesiątka. Chciałbyś, aby Twój film znalazł się obok "Bogów", "Córek Dancingu" czy "Ostatniej Rodziny"? Nabór do kolejnej już edycji konkursu kończy się już 7 marca. Nie zwlekaj, zgłoś się!

1. Bandyta (1997)
Film Macieja Dejczera według sceariusza Cezarego Harasimowicza to opowieść o młodym przestępcy objętym nowoczesnym programem resocjalizacyjnym. Brute trafia do pracy w szpitalu dla sierot w Rumunii, co okazuje się być dla niego przełomowym momentem. W rolę Brute’a wcielił się Til Schweiger; na ekranie pojawia się również John Hurt. „Bandytę” nagrodzono czterema Złotymi Lwami.

2. Bogowie (2014)
Dynamiczny film Łukasza Palkowskiego ze scenariuszem Krzysztofa Raka przedstawia drogę Zbigniewa Religi  (w tej roli brawurowy Tomasz Kot) do pierwszej udanej operacji przeszczepu serca. Film Palkowskiego był wielokrotnie nagradzany. Zdobył m.in. siedem Orłów, jedenaście Złotych Lwów oraz Nagrody Publiczności na festiwalach Wisła oraz OFF CAMERA.

3. Carte Blanche (2015)
Oparty na faktach film Jacka Lusińskiego (także według jego scenariusza) o nauczycielu, który powoli zaczyna tracić wzrok. Kacper (w tej roli Andrzej Chyra), by zachować posadę, postanawia ukryć swój problem. Film nagrodzono na festiwalach LLF, OFF CAMERA oraz Wisła.

4. Córki Dancingu (2015)
Przez wielu uznawany za film-dziwoląg, niemożliwy do dopasowania do jakichkolwiek kategorii. Nie da się ukryć, „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej według scenariusza Roberta Bolesto to obraz nietuzinkowy. Opowiada o dwóch syrenach, wyrzuconych z Wisły na brzeg Warszawy lat 80. Srebrna i Złota wciągają się w brokatowy świat warszawskiej sceny disco – i niestety, płacą za to słoną cenę. „Córki Dancingu” święciły tryumfy m.in. na festiwalu Sundance (nagroda za wizję artystyczną), Orłach, Złotych Lwach, festiwalach Młodzi i Film oraz OFF CAMERA.

5. Jesteś Bogiem (2012)
Historia powstania grupy Paktofonika. Reżyser Leszek Dawid i scenarzysta Maciej Pisuk wspólnie stworzyli opowieść o tym, jak Magik, Rahim i Fokus zmienili polski hip-hop. Ich wizja spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem. „Jesteś Bogiem” doceniono na licznych festiwalach: film otrzymał dwa Orły, siedem Złotych Lwów, trzy Złote Kaczki oraz jedną nagrodę festiwalu OFF CAMERA.

6. Ki (2011)
Czym tak właściwie jest odpowiedzialność? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć „Ki” Leszka Dawida, według scenariusza Dawida i Pawła Ferdka. Oko kamery podąża za Ki, która próbuje zorganizować życie sobie i swojemu synkowi. Wielu krytyków podkreślało, że portret młodej mamy to także bardzo zgrabny komentarz współczesności. Film zdobył nagrody na festiwalach Młodzi i Film oraz OFF CAMERA; uhonorowano go też Złotymi Lwami oraz Złotymi Kaczkami.

7. Komornik (2005)
Film Feliksa Falka według scenariusza Grzegorza Łoszewskiego na stałe wpisał się do kanonu polskiego kina. Główna w tym zasługa nie tylko scenariusza, ale i świetnego Andrzeja Chyry jako tytułowego komornika – rola, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Pewnie dlatego film zebrał sporo nagród. „Komornika” uhonorowano na Berlinale, Złotych Lwach, Orłach czy Złotych Kaczkach.

8. Lęk Wysokości (2011)
Film Bartosza Konopki opowiada o młodym mężczyźnie, którego dopracowany życiowy plan burzy wiadomość o pogarszającym się stanie zdrowia ojca. Opowieść według scenariusza Konopki i Piotra Borkowskiego została doceniona głównie dzięki duetowi aktorskiemu Marcin Dorociński-Krzysztof Stroiński, wcielających się w ojca i syna. „Lęk Wysokości” wyróżniono dwoma Złotymi Lwami oraz nominowano do nagród na festiwalach Camerimage, Nowe Horyzonty, LLF czy OFF CAMERA.

9. Moja krew (2009) według scenariusza Tamagotchi
Opowieść o bokserze, który pod wpływem rozważań o śmierci zamierza spłodzić dziecko, zaś na jego matkę wybiera młodą Wietnamkę. „Moja krew” Marcina Wrony (scenariusz do filmu stworzył wspólnie z Grażyną Trelą) zdobyła nagrody na festiwalu Młodzi i Film, a także była nominowana na imprezach takich jak Festiwalal Filmowy w Gdyni, Camerimage, Nowe Horyzonty, LLF czy Tofifest.

10. Ostatnia rodzina (2016)
Zostający z widzem na długo portret rodzinny Beksińskich. Zarówno reżyser Jan P. Matuszyński, jak i scenarzysta Robert Bolesto chcą pokazać codzienność słynnej rodziny. W efekcie otrzymujemy przytłaczający, depresyjny obraz, nakazujący powtarzać sobie pytanie: czy rzeczywiście tak wyglądało życie osób, które kojarzymy z fenomenalnymi obrazami i rewelacyjnym dziennikarstwem? Konkursowe jury chyba również było pod wrażeniem, bo film obsypano nagrodami. „Ostatnia rodzina” otrzymała między innymi cztery Orły, sześć Złotych Lwów, jedną nagrodę Camerimage, Srebrnego Lamparta na MFF w Locarno, Złotego Anioła na Tofifest oraz Krakowską Nagrodę Filmową i Nagrodę Publiczności na festiwalu OFF CAMERA.

Script Pro jest najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów będących na początku kariery. Zgłaszający się twórca może mieć na koncie najwyżej dwa pełnometrażowe filmy fabularne zrealizowane według swoich tekstów. Dla scenarzystów konkurs jest szansą na rozwój, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe teksty zasługują na uwagę.

„Script Pro to obecnie jedyny konkurs, który stanowi dla młodych twórców, zwłaszcza debiutantów, realną szansę zaistnienia w branży filmowej. Atak panikiCórki Dancingu czy Plac zabaw wyznaczają nową jakość w polskim kinie i cieszę się, że scenariusze tych filmów zostały wyróżnione właśnie w naszym konkursie. Wierzę, że również w tej edycji znajdą się równie oryginalne i poruszające teksty. Zachęcam szczególnie młodych scenarzystów, by zgłosili swoje prace na konkurs, to naprawdę szansa, by ich scenariusz zaistniał na dużym ekranie.” – zachęca Wojciech Marczewski, dyrektor programowy Szkoły Wajdy.