Image
Gala Zamknięcia

Siódmego maja po godzinie dwudziestej w Centrum Kongresowym ICE przy rondzie Grunwaldzkim w Krakowie, rozpoczęła się Gala Zamknięcia 15. edycji Festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Prowadzący gali Marcin Prokop otworzył wieczór, witając zgromadzonych, a później moderując kolejne elementy wieczoru.

W pierwszej kolejności miała miejsce prezentacja jednego z partnerów strategicznych Festiwalu, czyli firmy Storytel i ich najnowszego projektu, czyli słuchowiska „Wymazane archiwum [ZŁA WODA]” autorstwa Igora Brejdyganta. Fragment audiobooka został przedstawiony podczas gali w ramach krótkiego pokazu audiowizualnego. Na ekranie zobaczyliśmy Marcina Bosaka, Grzegorza Damięckiego i Łukasza Simlata, natomiast zespół Wojtka Urbańskiego odpowiadał za podkład muzyczny. Zaraz później, Urbański oddał hołd zmarłemu niedawno Andrzejowi Korzyńskiemu, kompozytorowi również poświęcił utwory i aranżacje muzyczne, które później w ramach części muzycznej przedstawił. Powiedział: „każdy dźwięk, każde muśnięcie smyczkiem, dedykujemy mistrzowi”. Jednym z utworów, które usłyszeliśmy była niezwykła muzyka do równie niezwykłego filmu — „Człowieka z żelaza”, Andrzeja Wajdy. Pamięć o Korzyńskim jak i Urbańskiego z zespołem pożegnano brawami, a prowadzący tylko dodał „ta gala jest często niezależna od scenariusza, także spodziewajmy się niespodziewanego”.

Po tym jak wszyscy zebrani na gali obejrzeli podsumowanie wydarzeń z całego Festiwalu, na scenę zaproszeni zostali Dyrektor Festiwalu - Szymon Miszczak oraz Dyrektor Generalny Mastercard na Polskę, Czechy i Słowację - Bartosz Ciołkowski. Obaj w kilku słowach ciepło wypowiedzieli się na temat organizacji Festiwalu i współpracy, dziękując zgromadzonym jak i tym którzy pracowali przy Festiwalu. Ciołkowski wyraził radość z faktu, że Mastercard OFF CAMERA można zestawić w jednej grupie z festiwalami w Wenecji, Cannes czy Berlinie. Kolejnym przemawiającym był Radosław Śmigulski, dyrektor Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, który z dużym przekonaniem stwierdził: „niezależne kino to coś co warto wspierać i PISF będzie je wspierał”. Gdy wspomniana seria krótkich wystąpień się zakończyła, przyszła kolej na pierwszą nagrodę w ramach 15. edycji Festiwalu. W ramach edycji „Nadzieja. Czym jest dla Ciebie”  konkursu „#63”, organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego, wręczono cztery nagrody za filmy nie dłuższe niż 63 sekundy w dowolnych formach. Pierwsze miejsce otrzymała Zuzanna Woińska za film „Nadzieja”, zaś podium kolejno uzupełnili; Małgorzata Miłek za „Lustro” i Adam Marciniak ze swoim „Niezależnie od wszystkiego”.

Kolejno obejrzeć mogliśmy materiały promocyjno-podsumowujące z wydarzeń z serii Pro Industry i Serialconu. Drugą nagrodą przyznawaną podczas gali była Nagroda Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA) za debiut producencki. Uhonorowano Martę Szarzyńską, producentkę filmu „Piosenki o miłości” nagrodą 15 tysięcy złotych, a dodatkowo wyróżniono Darię Maślane za produkcję filmu „Ucieczka na Srebrny Glob”. Po wręczeniu nagrody i wypowiedziach laureatów, mikrofon przekazano Katarzynie Figurze. Aktorka w długim i niezwykle ekspresywnym monologu opowiedziała o swoim życiu i o sile kobiet i kobiecości. Tym samym zapowiedziała nową nagrodę, która już od przyszłej edycji będzie wręczana - Grant BNP Paribas i Mastercard dla niezwykłych kobiet w polskim kinie.

Po zapowiedzeniu jednego z wydarzeń przyszłorocznego festiwalu, przyszła kolej na punkt stały corocznych Gali Zamknięcia, czyli segment nagród w kategorii Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. Nagroda Mastercard Rising Star trafiła w ręce Michała Sikorskiego za rolę w filmie „Sonata”, jego niezwykły debiut i pracę aktorską pełną poświęceń docenił sam reżyser filmu (Bartosz Blaschke), który odebrał statuetkę w jego imieniu. Najlepszą Aktorkę wybrano najmniej doświadczoną w stawce nominowanych - Magdalenę Żak, za wybitną grę aktorską w filmie „Magdalena”. Najlepszym Aktorem został zaś Adam Woronowicz, jego dwie zeszłoroczne role sprawiły na jurorach największe wrażenie ( „Teściowie” i „Zupa nic”).

Następnie jedną z najważniejszych nagród wieczoru wręczył Marek Kłosowicz w imieniu dFlights i Dominiki Kulczyk. Najlepszym polskim filmem fabularnym zostały „Piosenki o Miłości” w reżyserii Tomka Habowskiego, który razem z debiutującą producentką (Szarzyńska), pojawił się na scenie. Nagrodę Publiczności zgarnął Bartosz Blaschke za film „Sonata”, który odebrał ją z rąk przedstawicielki BNP Paribas. Zwycięzcą Nagrody FIPRESCI - przyznawanej przez Międzynarodową Federacją Krytyków Filmowych - został Guðmundur Arnar Guðmundsson, twórca filmu „Beautiful Beings”, w jego imieniu nagrodę odebrała aktorka Anita Briem. Gdy gala zmierzała już ku końcowi, na scenę zaproszono międzynarodowe jury Konkursu Głównego (Wojciech Smarzowski, Anna Pinnock, David Parfitt). Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy została wręczona Marianne Blicher za film „Miss Viborg”. - „Za zafundowanie nam niesamowitej emocjonalnej podróży, którą odbywamy razem z wyjątkową główną bohaterką, jakiej z początku nie lubimy, ale koniec końców nie sposób jej nie pokochać. I ten proces zmienia nas wszystkich”. — w taki sposób podsumował wręczenie nagrody, przewodniczący jury, Wojciech Smarzowski.

Po wręczeniu ostatniej nagrody, wieczór jak i sam festiwal został oficjalnie zamknięty przez Prezydenta Miasta Krakowa -  prof. Jacka Majchrowskiego. Zapraszamy wszystkich już teraz do spędzenia następnej majówki w 2023 r., razem z nami podczas 16. edycji Festiwalu Mastercard OFF CAMERA.

 

Marcin Telega

fot. Robert Słuszniak