Image
Lucky day

Roger Avary, scenarzysta słynnego „Pulp Fiction”, wkrótce zaprezentuje światu swój autorski projekt „Lucky Day”. Ten pełen strzelanin, kryminalnych intryg i widowiskowych sekwencji akcyjniak w niedawno opublikowanym zwiastunie prezentuje się bardzo efektownie.

Roger Avary zasłynął jako współautor scenariusza do „Pulp Fiction” (1994) – jednego z najbardziej spektakularnych sukcesów w historii kina, zdobywcy szeregu prestiżowych nagród, m.in. Oscara i Złotej Palmy. Quentina Tarantino poznał jeszcze w latach 80., podczas pracy w wypożyczalni kaset wideo i po pierwszych wspólnych sukcesach zapragnął rozwijać karierę na własną rękę. Pisał scenariusze (np. „Silent Hill”, „Beowulf”) oraz próbował swoich sił jako reżyser. Jak twierdzą krytycy – z różnym skutkiem, choć jego filmy takie jak „Napad” (1993) czy „Żyć szybko, umierać młodo” (2002) mają swoich oddanych fanów.

„Lucky Day” to kolejna reżyserska próba Avary’ego, mająca nawiązywać klimatem do kina akcji lat 80. i 90. Jak podkreśla reżyser, film ma być hołdem dla zmarłego w 2012 roku Tony’ego Scotta, twórcy „Top Gun” (1986), „Odwetu” (1990) i „Wroga publicznego” (1998). „Lucky Day” to historia Reda, specjalisty od sejfów, który po odbyciu kary więzienia wychodzi na wolność i pragnie rozpocząć nowe życie u boku żony i córki. Nie jest to jednak takie łatwe. Szalony Luc, uwielbiający destrukcję morderca z fałszywym francuskim akcentem, chce za wszelką ocenę zemścić się na bohaterze za krzywdy z przeszłości.

W roli Reda wystąpił znany z „Przełęczy ocalonych” (2016) Luke Bracey, a ściga go widziany niedawno w serialu „Amerykańscy bogowie” (2017-2019) Crispin Glover. Jako francuskojęzyczna żona głównego bohatera pojawia się także Nina Dobrew („Kiedy się pojawiłaś”, „Linia życia”). Choć trudno znaleźć szczegółowe informacje na ten temat, wygląda na to, że ekipa „Lucky Day” od początku prac nad filmem zmagała się z pewnymi komplikacjami. Zdjęcia zakończono już w 2017 roku, wtedy też pojawiły się zapowiedzi filmu, który ostatecznie w pierwszej kolejności wejdzie na ekrany francuskich kin. Być może więcej informacji na temat procesu produkcyjnego i domniemanych trudności, zostanie ujawnionych bliżej światowej daty premiery, która wyznaczona jest na 11 października.

Kaja Łuczyńska