Image
David Lynch

David Lynch doskonale wie, jak uprzyjemnić spędzanie czasu w domu. Do codziennych prognoz pogody, które wstawia na swój kanał David Lynch Theater na YouTube, dołączył ostatnio bardzo wyjątkowy krótki metraż z 2015, bowiem muzykę do niego napisał Polak.

„Pożar” to krótka animacja w całości napisana, wyreżyserowana i narysowana przez Davida Lyncha z muzyką Marka Żebrowskiego, wykonaną przez Penderecki String Quartet. Ta „polsko-lynchowska” współpraca zaczęła się już w 2007 roku i zaowocowała albumem „Polish Night Music”. Jednak praca nad „Pożarem” była całkiem inna: „Głównym założeniem naszego eksperymentu było to, że nic nie powiedziałem o moich intencjach, żeby Marek [Żebrowski, przyp. red.] mógł zinterpretować animację na swój własny sposób. Mogę powiedzieć, że był to wspaniały i bardzo udany eksperyment.” – powiedział Lynch USC Thornton School of Music.

Marek Żebrowski dodał wtedy: „Pomyślałem, że to będzie bardzo melancholijny i specyficzny film oraz bardzo poetycki. Bez bycia zbyt jednoznacznym, spróbowałem zilustrować to, co robi David. [Lynch, przyp. red.] Na przykład tam jest coś co przypomina gradobicie i dlatego użyłem pizzicato [metoda polegająca na szarpaniu strun palcami, zamiast używania smyczka, przyp. red.], ale także dodałem bardzo gwałtownie rosnącą linię melodyczną, żeby dodać do tego element liryczny.”


Film był pokazywany w trakcie otwarcia jego wystawy obrazów „Someone is in my house” 29 listopada 2018 roku, a także w trakcie Piccolo Festiwal Animazione w Triestrze, a teraz został opublikowany dla szerszej publiczności na jego koncie David Lynch Theater na YouTube, gdzie od 12 maja codziennie czeka tam na nas także prognoza pogody w jego wykonaniu prosto z jego biura w Los Angeles. Lynchowi konsekwentnie w każdym filmiku towarzyszy charakterystyczny kubek parującej kawy.

„Pożar” nie jest jednak pierwszą animacją Lyncha w tym roku, która została udostępniona w intenecie. „Co zrobił Jack?”, został opublikowany w serwisie Netflix z okazji jego 74. urodzin. To bardzo lynchowska historia, w której on sam jest aktorem, reżyserem i scenarzystą.

Kinga Majchrzak

źródło: Pitchfork.com