Image
Kadr z filmu

W sieci pojawił się zwiastun ,,Radioactive”. Biografię Marii Skłodowskiej-Curie na ekran postanowiła przenieść Marjanne Satrapi. W jedną z najlepiej rozpoznawalnych Polek w historii wcieli się Brytyjka, Rosamund Pike.

To nie pierwszy biopic, opowiadający historię jednej z najbardziej zasłużonych dla nauki Polek. Pierwszy z nich powstał w 2016 roku i był międzynarodową koprodukcją, wyreżyserowaną przez Francuzkę, Marie Noelle. Film, portretujący zmagania badaczki z opinią publiczną, która po śmierci męża wykazuje ogromne zainteresowanie jej życiem prywatnym, zebrał mieszane recenzje, choć publiczność zdecydowanie doceniła rolę Karoliny Gruszki, która wcieliła się w Skłodowską-Curie. W filmie, którego obsada – ze względu na biografię słynnej chemiczki – jest zdominowana przez francuskich aktorów, pole do popisu mieli również Izabela Kuna i Daniel Olbrychski.

Drugie podejście do biografii prekursorki radiochemii postanowiła wykonać Marjanne Satrapi, twórczyni głośnego, autobiograficznego ,,Persepolis” i ,,Kurczaka ze śliwkami”, który powstał we współpracy z Vincentem Parronaud. Satrapi, z pochodzenia Iranka, w swoich pierwszych filmach czerpała garściami z dziejów i dziedzictwa kulturowego swojego kraju, objaśniając zachodniemu światu jego zagmatwaną historię. Jej późniejsze próby reżyserskie to mieszanina komedii, groteski i elementów kryminalnych – zdaje się więc, że ,,Radioactive” jest pierwszym filmem w 100% ,,na serio”.

Film podejmuje jednak wątki emancypacyjne, które są bliskie Satrapi już od początków kariery. Jej autorska komiksowa seria, która była bazą dla anonimowanego ,,Persepolis”, opowiada o losach samej Satrapi, która już jako mała dziewczynka kategorycznie sprzeciwiała się godzącym w osobistą wolność normom, narzucanym jej przez państwo i społeczeństwo – nierzadko słono płacąc za swój brak pokory. Historia Marii Skłodowskiej-Curie, która musiała wyemigrować z Polski w celach edukacyjnych, ponieważ w tamtejszej epoce kobiety nie miały możliwości studiowania w kraju, również jest pełna motywów walki o równość płci i uznanie w zdominowanym przez mężczyzn ówczesnym świecie nauki.

W rolę Skłodowskiej-Curie wcieliła się brytyjska aktorka Rosamund Pike, znana widzom z ,,Zaginionej dziewczyny”(2014), ,,Dumy i uprzedzenia” (2005) czy inspirowanego słynną sceną z ,,Opetania” teledysku Massive Attack i Young Fathers. Nie wiadomo jeszcze, kiedy film, który miał swoją premierę na tegorocznym TiFF, zagości w polskich kinach.

źródło: IndieWire

Magdalena Narewska