Image
Pinokio

Zabierał nas już w podróż do przyszłości i to trzykrotnie. Teraz Robert Zemeckis, reżyser kultowej trylogii o przygodach w czasie Marty’ego McFlya, weźmie na warsztat baśniowe rewiry. Dla studia Walta Disneya nakręci nową wersję historii żywego drewnianego chłopca!

Disnejowska animacja na motywach powieści Carla Collodiego z 1940 roku to jedna z najstarszych produkcji wytwórni. Przez lata istnienia kinematografii powstało mnóstwo dzieł o niezwykłej marionetce Gepetta, w tym także fabularnych. Do najbardziej znanych należy ta z 2002 w reżyserii i z udziałem Roberta Begniniego, a o tym, że historia, która wyszła spod pióra dziewiętnastowiecznego pisarza wciąż pozostaje żywa, świadczy jej najnowsza adaptacja z 2019 roku. 

Stara-nowa propozycja Disneya wpisuje się oczywiście w jego nową strategię – kręcenia aktorskich wersji dobrze znanych animacji. Wiemy już, że Gepetta zagra Tom Hanks, a w rolę Niebieskiej Wróżki wcieli się Cynthia Erivo. Do projektu dołączył również Joseph Gordon-Levitt, którego głosem przemówi Świerszcz Jiminy. Z kolei tytułowemu bohaterowi głosu użyczy Benjamin Evan Ainsworth. Ponadto, ma pojawić się zupełnie nowa postać – Mewa Zofia. Zdubbinguje ją Lorraine Bracco, znana również jako dr Jennifer Melfi z „Rodziny Soprano”.

Nad własną wersją „Pinokia” pracuje obecnie także inny znany twórca – Guillermo Del Toro. Będzie to swoista reinterpretacja powieści, osadzająca ją w realiach Włoch pod wodzą Mussoliniego. Autor oscarowego „Kształtu wody” do współpracy zaprosił Ewana McGregora, Tildę Swinton i Christophera Waltza.

Monika Żelazko