Image
Agata Buzek

 

Pierwszy polski film Netflixa będzie wyjątkowy - za jego powstaniem stoi pięć polskich reżyserek i pięć rodzimych cenionych pisarek, w tym niedawna noblistka. Antologia ,,Erotica 22” jest ich wspólną dystopijną wizją kobiecego losu.

Wszystko wskazuje na to, że szykuje się naprawdę wyjątkowy projekt. ,,Erotica 22” nie będzie zwykłym filmem z liniową fabułą, a antologią, której scenariusz powstał na bazie pięciu historii. Stworzyły je na potrzeby produkcji cenione polskie pisarki - Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Gaja Grzegorzewska, Ilona Witkowska i Grażyna Plebanek. Na potrzeby ekranu zaadaptują je Jagoda Szelc, Olga Chajdas, Anna Jadowska, Kasia Adamik i Anna Kazejak. Jak widać, twórcom udało się zgromadzić niezwykle zróżnicowany twórczy kolektyw, w którym znalazło się miejsce zarówno dla funkcjonujących od dekad na polskiej scenie filmowej oraz literackiej artystek, jak i niedawnych ,,odkryć”. Jagoda Szelc i Olga Chajdas zadebiutowały przecież zaledwie kilka lat temu.

,,Erotica 22” to wizja alternatywnej rzeczywistości. Jak podano w informacji prasowej, seksualność w świecie przedstawionym jest tłamszona, a macierzyństwo nie stanowi wyboru, lecz obowiązek. Podobnie jak ,,Black Mirror” czy ,,Opowieść Podręcznej”, antologia przedstawia dystopijną wizję, która momentami jest jednak niepokojąco bliska naszej rzeczywistości. W filmie zobaczymy wiele znanych polskich twarzy - wystąpią w nim między innymi Agnieszka Żulewska, Małgorzata Bela, Agata Buzek, Julian Świeżewski, Sebastan Stankiewicz, Monika Pikuła i Sebastian Pawlak.

Platforma streamingowa ewidentnie przepada za polskimi reżyserkami. W pierwszym wyprodukowanym dla niej polskim serialu, czyli ,,1983” stery przejęły cztery kobiety - Agnieszka Holland, Agnieszka Smoczyńska-Konopka, Kasia Adamik i Olga Chajdas. Dwie z nich pojawiły się również w ekipie ,,Erotica 22”. Produkcja filmu przez Netflix wydaje się być częścią nowej strategii platformy streamingowej, która coraz chętniej inwestuje w lokalne rynki filmowe, nie skupiając się już wyłącznie na amerykańskich produkcjach. Subskrybenci wykazują duże zainteresowanie serialami i filmami spoza USA, co przekłada się na rosnącą różnorodność propozycji. Polskie filmy i seriale nie cieszą się może tak dużą popularnością jak choćby hiszpańskie, ale w ostatnich miesiącach odniosły parę niebagatelnych sukcesów. Wystarczy wspomnieć wysoką oglądalność ,,365 dni” - zmiażdżonego przez krytykę, lecz uwielbianego przez dużą część publiczności - czy opartego na prozie Harlana Cobena serialu ,,W głębi lasu”, który zadebiutował trzy tygodnie temu.

Premiera antologii przewidziana jest na jesień 2020.

źródło: Kmag

Magdalena Narewska