Image
Eliza Scanlen

Pechowy 2020 rok został zainaugurowany dramatycznymi wydarzeniami, które odcisnęły ogromne piętno na australijskiej przyjemności. Okoliczności rekordowych pożarów, które zdziesiątkowały unikatowe gatunki zwierząt i roślin, zostaną przywołane w sześcioodcinkowym serialu. 

 

W styczniu 2020 roku świat obiegły zdjęcia, które zwróciły uwagę całego świata na najmniejszy kontynent. Czerwona łuna ciągnąca się po horyzont, poparzone kangury i misie koala, strawione ogniem lasy i domy – na naszych oczach rozgrywała się klęska żywiołowa na ogromną skalę. Australia płonie regularnie, ale ubiegłoroczne pożary należały do największych w historii. 

 

Rok po tragedii, Australijczycy są gotowi na zmierzenie się ze wspomnieniami. Antologia wyprodukowana na zlecenie ABC będzie zbiorem historii ludzi, którzy przetrwali pożary i do dziś mierzą się ich konsekwencjami. Scenariusz powstał na podstawie wspomnień rodzin, które straciły domy i bliskich, członków ochotniczej straży pożarnej oraz innych, którzy mierzyli się z mocą żywiołu. 

 

Zastanawiałem się, co możemy zrobić jako artyści –  powiedział Ayres w rozmowie z The West Australian, mówiąc o początkach pomysłu na serial – Dla mnie, odpowiedź brzmi: opowiedzieć historie osób, które to przeżyły, abyśmy nigdy o tym nie zapomnieli i pamiętali o naszej odpowiedzialności za zmianę”.

 

Twórcy serialu są obecnie na etapie komponowania obsady. Wiemy już, że w jednej z głównych ról wystąpi Eliza Scanlen – australijska aktorka, która przeżywa ostatnio swoje pięć minut. Uwagę widowni i krytyki przykuła przełomowym występem w ,,Ostrych Przedmiotach”, a role w ,,Małych Kobietkach” i ,,Babyteeth” ugruntowały jej pozycję w aktorskim świecie. W serialu pojawi się również znany z ,,Avatara” i ,,Przełęczy Ocalonych” Sam Worthington czy pamiętana przede wszystkim jako Eowina z ,,Władcy Pierścieni” Miranda Otto. W obsadzie pojawiły się również nazwiska znane z ,,Bezpaństwowców”.

 

,,Bezpaństwowcy” to serial, który w ogień krytyki bierze ostrą politykę imigracyjną Australii, obnażając jej wstydliwy sekret – areszty imigracyjne ukryte pośrodku spalonego słońcem outbacku. Sześcioodcinkowy ,,Fires” również ma szansę stać się swoistym manifestem. Za narastającym problemem pożarów lasów stoją przecież częściowo zmiany klimatyczne, a także ludzka ingerencja w środowisko naturalne. 

 

Czy serial podejmie te trudne tematy, czy też skupi się na samych okolicznościach dramatu? Tego dowiemy się najprawdopodobniej w przyszłym roku. 

 

Źródło: The West Australian, Deadline

 

Magdalena Narewska