Image
Ridley Scott

Reżyser „Domu Gucci” zdążył nas przyzwyczaić do wielkich historycznych widowisk. Dość wspomnieć legendarnego już chyba „Gladiatora”, świetnego „Robin Hooda”, epickie „Królestwo niebieskie” czy niedawny, znakomity „Ostatni pojedynek”. Teraz przyszła pora na portret Napoleona, w którego wcieli się Joaquin Phoenix. Jest już pierwsze zdjęcie z planu!

„Kitbag”, bo pod takim tytułem Ridley Scott chce opowiedzieć historię słynnego cesarza Francuzów, ma skupiać się nie tylko na sylwetce tego ostatniego, ale także na jego skomplikowanych relacjach z żoną, Józefiną. Wiemy już, że ukochaną Napoleona zagra Vanessa Kirby, znana z serialu „The Crown” czy filmu „Cząstki kobiety”. Do obsady dołączył także Tahar Rahim („Wąż”, „Mauretańczyk”), który wcieli się w Paula Barrasa, francuskiego polityka i kochanka Józefiny.

Dlaczego Napoleon? Ridley Scott wyjaśnia: To człowiek, który zawsze mnie fascynował. Pojawił się znikąd, by wszystkim rządzić! Jednocześnie, cały czas prowadził miłosną wojnę ze swoją wiarołomną żoną Józefiną. Ruszył na podbój świata, aby zdobyć jej miłość. Kiedy mu się to nie udało, podbił świat, aby zniszczyć Józefinę i przy okazji także siebie.

Co ciekawe, to nie pierwszy tytuł w filmografii Scotta, którego akcja rozgrywa się w epoce napoleońskiej. W roku 1977 powstał bowiem „Pojedynek”, a w nim dwaj żołnierze Bonapartego próbowali honorowo rozstrzygnąć spór, ciągnący się za nimi od lat. Obraz był adaptacją książki Josepha Conrada „The Duel”. Tym razem scenariusz do „Kitbag” samodzielnie napisał David Scarpa, z którym reżyser współpracował już przy okazji „Wszystkich pieniędzy świata”. Autorem zdjęć będzie Polak, Dariusz Wolski, który odpowiadał za zdjęcia do dwóch ostatnich dzieł Scotta, a także nieco starszych - jak „Marsjanin” czy „Prometeusz”.

„Kitbag” powstaje dla studia Apple. Film ma mieć swoją premierę jeszcze w tym roku.

 

Monika Żelazko