Image
George Clooney

Nieobecny ojciec, pełen ekscentrycznych postaci obskurny bar i chłopiec, który stara się znaleźć dla siebie miejsce w świecie. Tak po krótce przedstawia się fabuła powieści „The Tender Bar”, której filmową adaptację planuje George Clooney wespół z Amazon Studios.

George Clooney ewidentnie kolekcjonuje doświadczenia pracy z czołowymi serwisami streamingowymi. Na swoim koncie ma już dobrze ocenianą mini-serię „Paragraf 22” (2019), zrealizowaną wspólnie z Hulu oraz świąteczny film „A Very Murray Christimas” (2015) od Netflixa. W lutym zakończyły się także zdjęcia nad „The Midnight Sky”, który wkrótce ma pojawić się na platformie.

Kolejnym współpracownikiem na liście Clooneya jest Amazon – to właśnie tam gwiazdor „Ocean’s Eleven” (2001) ma wyreżyserować i wyprodukować adaptację głośnej autobiograficznej powieści J.R. Moehringera „The Tender Bar: A Memoir”. Scenariusz na jej podstawie napisał William Monahan, laureat Oscara za tekst „Infiltracji” (2006).

Powieść skupia się na faktycznych i symbolicznych poszukiwaniach ojca głównego bohatera: DJ-a, który najpierw faktycznie znika z życia chłopca, a potem przestaje się także odzywać z głośników odbiornika radiowego. Zasmucony całkowitym brakiem rodzica w swoim życiu, bohater zaczyna odwiedzać tytułowy bar o nazwie Publicans, który stanowi dla niego zaciszną kryjówkę przed trudami codzienności. Jest także intrygującym miejscem, pełnym ekscentrycznych postaci, będących poniekąd substytutem nieobecnego taty.

„The Tender Bar” to bardzo amerykańska historia – o dorastaniu, szukaniu swojego miejsca na ziemi, definiowaniu własnej tożsamości. Daleko jej jednak do typowych produkcji Clooneya, rozmiłowanego w politycznych intrygach i opowieściach z przeszłości. O tym, czy aktor (funkcjonujący obecnie głównie jako reżyser) sprosta wymogom fanów tej pełnej humoru opowieści o poszukiwaniu wzorców męskości w zadymionym i śmierdzącym piwem barze, przekonamy się nieprędko – aktualnie projekt znajduje się fazie preprodukcji.

Kaja Łuczyńska

Źródło: Variety.com