Image
Konferencja prasowa

O 12:00 w Międzynarodowym Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie, miała miejsce specjalna konferencja prasowa, która oficjalnie otworzyła 15. edycję Mastercard OFF CAMERA.

Salę w kamienicy „Pod Kruki” wypełnili reporterzy mediów ogólnopolskich i lokalnych. Jednak oczy wszystkich były zwrócone na głównych bohaterów konferencji, czyli organizatorów Festiwalu. Wszystkich zgromadzonych przywitała rzeczniczka prasowa fundacji OFF CAMERA - Alicja Myśliwiec. Po krótkim słowie wstępu oddała głos Szymonowi Miszczakowi, dyrektorowi Festiwalu. Ten po krótce przedstawił historię piętnastu edycji Festiwalu, podkreślając jego znaczenie w perspektywie kina niezależnego jak i światowego. Wymieniając wielu znakomitych gości, którzy w przeszłości zaznaczali swoją obecność, przedstawił osiągnięcia niektórych z nich na najwyższej filmowej scenie. Następnie skupił się na wybitnych polskich reżyserach, którzy przez lata pełnili funkcje jurorskie, głównie w Konkursie Głównym.

Kolejna do głosu doszła Magdalena Sroka, czyli dyrektorka kreatywna. Opowiedziała o swoim zaangażowaniu w festiwal w przeszłości oraz o swojej nowej roli. Wprowadzając zapowiedziała wydarzenia tegorocznej edycji, kładąc nacisk na pokaz specjalny filmu „Nosorożec” w reżyserii Olega Sencowa. Przedstawiając historię Sencowa, który poza pracą w przemyśle filmowym jest aktywistą społecznym, przytoczyła jego słowa z listu z 2019 r. : „Łatwo być rewolucjonistą, gdy rewolucja już zatriumfowała. Trudno nim się stać, gdy władza ciemiężców jest wciąż silna, a szanse na sukces niewielkie”.

Przedstawieni zostali jurorzy Konkursu Głównego i Konkursu Polskich Filmów Fabularnych, a zaraz po wideo prezentacji, dyrektor programowy Grzegorz Stępniak zapowiedział wszystkie festiwalowe sekcje i opowiedział o współpracy z Bergen International Festival. Mówiąc o sekcji „Przyszłość jest teraz”, zaznaczył, że jest ona: „wyjątkowo aktualna, bo opowiada o czymś z czym zmagamy się wszyscy, czyli kryzysem klimatycznym”.

Przedstawiciel miasta Krakowa - Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury, z dużym entuzjazmem wypowiedział się na temat współpracy miasta z Festiwalem. Wypowiadając się w imieniu władz miejskich, stwierdził: „Polityka festiwalowa jest dla nas bardzo ważna, (…) to co jest dla nas najważniejsze to fakt, że festiwal jest miejscem debaty”.

Dyrektor Miszczak przedstawił kina plenerowe i miejsca, do których zawita festiwal, czy to w formie pokazów specjalnych, czy też wystaw i wydarzeń towarzyszących. Później podziękował za całe wsparcie miastu Kraków oraz sponsorom i oddał głos przedstawicielowi tytularnego sponsora - Mastercard, stwierdzając, że jest to „firma która pozwala nam być marzycielem i realizować te nasze marzenia”. Anna Marciniak z Mastercard wyraziła entuzjazm wynikający ze współpracy z Festiwalem.

Słowem zakończenia Alicja Myśliwiec zapowiedziała OFF SCENĘ i poinformowała o wyjątkowej niespodziance oraz towarzyszącej jej specjalnym briefingu w dniu 2 maja.

 

fot. Edyta Dufaj