Image
fot. kadr z filmu

Henry Cavill ma szczęście do ikonicznych postaci. Aktor otrzymał niedawno angaż do roli Sherlocka Holmesa w adaptacji serii książek Nancy Springer.

Fani ekspresyjnej kreacji Roberta Downey Juniora i nowoczesnej inkarnacji detektywa w wykonaniu Benedicta Cumberbatcha muszą przygotować się na konkurencyjne wcielenie Holmesa. Do panteonu aktorów, posiadających w swojej filmografii romans z flagową postacią prozy sir Artura Conan Doyle’a, dołączy wkrótce Henry Cavill. Co ciekawe, tym razem Sherlock Holmes nie będzie głównym bohaterem filmu, pozostając raczej na drugim planie.

Seria książek Nancy Springer, zainaugurowana ,,Sprawą zaginionego markiza”, koncentruje się bowiem na postaci kobiecej – a mianowicie młodszej siostrze Sherlocka i Mycrofta, Enoli Holmes. Springer napisała do tej pory aż sześć książek, których fabuły oscylują wokół rozwiązywanych przez Enolę kryminalnych zagadek. Pisarka, oprócz nieodzownych intryg, stara się wplatać w kolejne części serii motywy emancypacyjne i feministyczne. Jej Enola, zbuntowana nastolatka, za wszelką cenę pragnie uniknąć losu zamkniętej w złotej klatce arystokratki – z rodzinnego domu ucieka więc do Londynu, gdzie bez reszty poświęca się prowadzeniu śledztwa w sprawie zaginionego markiza. Bohaterka rozmyślnie łamie zasady savoir-vivre, igrając z ciasnymi normami społecznymi XIX-wiecznej Anglii, szczególnie uciążliwymi dla wyzwolonych kobiet.

Rolę Enoli odegra Millie Bobby Brown, nastoletnia gwiazda, która zyskała szeroką rozpoznawalność za sprawą serialu ,,Stranger Things”. Millie wcieliła się tam w rolę Eleven, głównej protagonistki serii. Jako matka Enoli na ekranie pojawi się z kolei Helena Bonham Carter. Nie sposób więc zaprzeczyć, że twórcy adaptacji, dobierając odtwórców ról członków rodziny Holmes, zadbali o wybuchową aktorską mieszankę.

Kilka miesięcy temu świat obiegła wiadomość, że Henry Cavill wcieli się w wykreowaną przez Andrzeja Sapkowskiego postać Geralta w serialowej adaptacji ,,Wiedźmina” przygotowywanej przez platformę Netflix. Decyzja obsadowa spotkała się z mieszanym odbiorem fanów serii; o tym, czy Cavill sprostał legendzie Wiedźmina, przekonamy się już jesienią tego roku. Brytyjski aktor, znany widzom przede wszystkim z roli Supermana, rozpocznie pracę na planie ,,Enoli Holmes” jeszcze tego lata.

źródło: Variety

Magdalena Narewska