Nastoletnia maszyna do zabijania
Image
fot. kadr z filmu

Minęło osiem lat odkąd na ekrany kin weszła „Hanna” – film akcji z Saoirse Ronan w roli głównej. Fascynacja historią szkolonej na bezwzględną morderczynię dziewczynki nie przeminęła mimo upływu czasu. W marcu tego roku wróci do niej w swoim serialu medialny gigant Amazon.

Już za dwa miesiące, Amazon zaprezentuje na swojej platformie streamingowej serialową odsłonę losów niebezpiecznej nastolatki. Przypomnijmy: film z 2011 roku był sprawnie zrealizowanym kinem akcji z gwiazdorską obsadą. W tytułowej roli wystąpiła młodziutka, siedemnastoletnia Saoirse Ronan, która zdążyła już zaistnieć w filmowym świecie za sprawą niezwykłych występów w „Pokucie” (2007), „Nostalgii anioła” (2009) czy „Niepokonanych” (2010). W „Hannie” towarzyszył jej Eric Bana w roli surowego ojca oraz Cate Blanchett jako śledząca rodzinę agentka CIA. Film opowiadał o losach wyjątkowej, dwuosobowej rodziny, składającej się z tajemniczej dziewczynki o niezwykłej sprawności fizycznej i umiejętnościach walki oraz jej ojca – byłego agenta, który poprzez ciężkie treningi i nieustanne ćwiczenia przemieniał swoją pociechę w idealną maszynę do zabijania.

Pomysł przeniesienia historii Hanny na mały ekran towarzyszył twórcom już od dawna. W serialowej ekipie zabrakło co prawda reżysera pierwowzoru, Joe Wrighta, który wyspecjalizował się na przestrzeni lat przede wszystkim w kinie historycznym i kostiumowym (np. „Anna Karenina”, „Czas mroku”), ale nad serialem czuwał scenarzysta oryginału David Farr. Jak przyznaje w wywiadach, bardzo ucieszyła go możliwość powrotu do niezwykłej postaci Hanny. – Film Joe Wrighta był fenomenalny, ale ponieważ był tylko filmem pełnometrażowym, nie mógł poruszyć wszystkich możliwych wątków. To wielka przyjemność powrócić do tego materiału w innym formacie i przenieść Hannę w zupełnie odmienny fizyczny i emocjonalny wymiar – komentuje.

W serialu Amazona nie zobaczymy Saoirse Ronan. Aktorka wyrosła już z wieku nastoletniego i ma zupełnie inne plany. W najbliższym czasie na ekranach zagości m.in. w historycznej „Marii, królowej Szkotów” oraz adaptacji klasycznej powieści Louisy May Alcott „Małe kobietki”. W „Hannie” zastąpi ją Esme Creed-Miles – prywatnie córka znanej z „Raportu mniejszości” (2002) i „Fantastycznych zwierząt” (2016) aktorki Samanthy Morton. Wielbiciele serialu „Dochodzenie” (2011-2014) z pewnością ucieszą się na ponowne spotkanie znanego z produkcji aktorskiego duetu: Joela Kinnamana i Mireille Enos, który zostali obsadzeni w pozostałych rolach.

Warto dodać, że Amazon przygotował także gratkę dla polskich widzów. Jak zaznacza oficjalny opis fabuły, znaczna część szkolenia Hanny odbywa się w lasach północnej Polski. To właśnie tutaj nastolatka poznaje trudną sztukę przetrwania, uczy się strzelać i walczyć. Zdjęcia do produkcji ominęły nasz kraj (kręcono przede wszystkim na Węgrzech, Słowacji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii), jednak w jednej z ról epizodycznych pojawi się podobno Joanna Kulig. Niewykluczone, że serial będzie wyraźnym początkiem nowej, międzynarodowej odsłony kariery polskiej aktorki, która po spektakularnym sukcesie „Zimnej wojny” wzbudziła duże zainteresowanie za granicą.

Kaja Łuczyńska