Image
twin peaks

Dzień taki jak dzisiaj zdarza się wyjątkowo rzadko, bowiem nakładają się aż dwa bardzo ważne święta. 24 lutego o 11:30 agent Cooper po raz pierwszy wkroczył do Twin Peaks i dzień ten jest uważany przez wszystkich fanów serialu jako Twin Peaks Day. Jakby tego było mało, 2022 tego dnia przypada także najważniejsze święto w całym kalendarzu, czyli Tłusty Czwartek.

Każdy wie, że cholernie dobra kawa i piekielnie dobry placek z wiśniami, a także cała masa pączków są niezbędne przy przeprowadzaniu każdego śledztwa, o ile chce się je zakończyć sukcesem. Dale Cooper, próbując odkryć kto zabił Laurę Palmer nie odmawiał sobie żadnej z tych rzeczy, więc nie powinniśmy tego robić i my, tym bardziej w Tłusty Czwartek. A jakby wymówek, by przyjąć trochę więcej kalorii niż zwykle, było mało - spróbujmy przeprowadzić śledztwo, co stało się z aktorami po zakończeniu kręcenia serialu.

Odcinek pilotażowy serialu ukazał się 8 kwietnia 1990 roku. Po 25 latach od wypowiedzenia przez Laurę Palmer słów, że zobaczymy się ponownie, faktycznie tak się stało. Jednak projekt Davida Lyncha nie jest jedynym, w który zaangażowani są odtwórcy głównych ról. Kyle MacLachlan, który zadebiutował jako Paul Atryda w lynchowskiej „Diunie”, oprócz kina ma jeszcze inną pasję i są to… wina. Jest właścicielem winiarni „…pursued by bear”. Wino… sprowadziło mnie z powrotem do domu na północno-zachodnie wybrzeże Pacyfiku, aby wytwarzać małe partie limitowanych czerwonych win i różowego wina, które mówią o obietnicy tego wyjątkowego terroir - możemy przeczytać na stronie. Oczywiście z filmów jednak nie zrezygnował. W ostatnich latach mogliśmy go oglądać w takich filmach jak: „Capone”, „Tesla”, czy „Zegar czarnoksiężnika”, a w serialu „Joe vs. Carole”, który jest fabularną adaptacją popularnego dokumentu Netflixa „Joe Exotic” wcielił się w postać Howarda Baskina.

Serialową Shelly, czyli Mädchen Amick możemy oglądać w popularnym serialu „Riverdale”. Zastępca szeryfa Tommy "Hawk" Hill, czyli Michael Horse zagrał wraz z Harrisonem Fordem i Omarem Sy w filmie „Zew krwi”. Grace Zabriskie, czyli filmowa Sarah Palmer gościnnie występowała w „Alieniście” a już wkrótce ma zagrać w mini serialu o życiu Mike’a Tysona.

W najnowszym sezonie poznajemy także Diane, której agent Cooper nagrywał swoje wiadomości, a którą zagrała Laura Dern. Cofnijmy się zatem do 2006 roku, kiedy David Lynch przekonany, że za rolę w „Inland Empire” Dern powinna dostać Oscara, rozsiadł się na krzesełku koło bilboardu „FOR YOUR CONSIDERATION LAURA DERN” w towarzystwie krowy. Minęło kilka lat i Akademia doceniła jej talent, przyznając jej Oscara za rolę w filmie „Historia małżeńska”. Niedawno mogliśmy ją oglądać w „Wielkich kłamstewkach”, a już niedługo do kin wejdzie „Jurassic world: Dominion” z jej udziałem.

A gdzie jest teraz sam David Lynch? Regularnie nagrywa na YouTube swoje raporty pogodowe, dalej pracuje nad swoim sekretnym projektem „Wisteria” a ostatnio pojawiła się informacja, że zagra w nowym filmie Stevena Spielberga „The Fabelmans”.

Kinga Majchrzak