Image
Mistrz

Rodzimi filmowcy już od dobrych kilku lat eksploatują mało znane, acz niezwykłe biografie wyjątkowych Polaków. Debiutujący w pełnym metrażu Maciej Barczewski również wyruszył na nieznane wody i od razu rzucił się na te głębokie, wybierając historię legendarnego pięściarza z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W roli głównej - Piotr Głowacki.

Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski dzięki swoim walkom na ringu ocalił życie podczas II wojny światowej, którą w większości przyszło mu spędzić w oświęcimskich barakach. Trafił do nich wraz z pierwszym transportem więźniów politycznych z Tarnowa, z dniem 14. czerwca 1940 i otrzymał numer obozowy 77. Swoją pierwszą walkę w niewoli stoczył w marcu 1941. roku, a jego przeciwnikiem był kapo Walter Düning. Pojedynek miał charakter nieoficjalny i został przerwany, gdy szala zwycięstwa przechylała się wyraźnie na stronę więźnia. Szacuje się, że Pietrzykowski stoczył w Oświęcimiu od 40 do 60 walk na pięści.

„Mistrz” to przede wszystkim opowieść o niezwykłym człowieku, który dzięki swoim umiejętnościom nie tylko walczył o życie w miejscu zagłady, ale również dawał innym nadzieję, że ich oprawcy nie są niepokonani - opowiada reżyser projektu, Maciej Barczewski. Ma on już na koncie nagradzany film krótkometrażowy: „Kucyk” (2017) na podstawie opowiadania Stephena Kinga, z udziałem Mariana Dziędziela. Barczewski spółprodukował także „Najlepszego” (2017) Łukasza Palkowskiego - historia Jerzego Górskiego (Jakub Gierszał), który pomimo nałogu i wielu przeciwności życiowych zdobył tytuł mistrza świata w prestiżowym podwójnym Ironmanie, cieszyła się sporym uznaniem widzów i krytyków.

Poza Piotrem Głowackim, obsadę „Mistrza” zasilili między innymi: Marian Dziędziel, Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Rafał Zawierucha, Marcin Czarnik, Jan Szydłowski i Piotr Witkowski. Muzykę skomponował Bartosz Chajdecki, odpowiedzialny między innymi za ścieżkę do „Bogów” (2014). Scenografię zaprojektowała Ewa Skoczkowska, która z niełatwym anturażem wojennym mierzyła się już wcześniej na planie „Kamieni na szaniec” (2014). Autorem zdjęć jest zaś Witold Płóciennik, laureat Złotych Lwów za efekty swojej pracy przy „Ikarze. Legendzie Mietka Kosza” (2019).

Warto też wspomnieć, że to nie pierwszy raz, gdy artyści podejmują wątek niecodziennej biografii Pietrzykowskiego. Józef Hen posłużył się jego historią konstruując pierwowzór bohatera swej noweli „Bokser i śmierć”, a słowacki twórca Peter Solan nakręcił później adaptację utworu o tym samym tytule.

Premiera polskiego „Mistrza” zaplanowana jest na 16. października tego roku.

Monika Żelazko