Image
Bartosz Blaschke

Druga już sobota Festiwalu Mastercard Off Camera w Miasteczku Filmowym rozpoczęła twórczo, a mianowicie warsztatami z Darią Woszek. Zdobywczyni Nagrody Publiczności podczas 13. Mastercard Off Camera za film „Maryjki” dzieliła się z uczestnikami umiejętnościami z zakresu reżyserii i scenopisarstwa. Dzisiaj warsztatowicze skupili się przede wszystkim na zgłębianiu tajników pracy reżysera z aktorem.

Po raz kolejny Dobra Palarnia Kawy opowiadała na temat parzenia kawy. Podczas warsztatów można było się dowiedzieć, jak przygotowywać kawę w taki sposób, aby wydobyć z niej aromaty kwiatowe, owocowe czy czekoladowe oraz w jaki sposób przerabia się ziarna, aby posiadały owe aromaty.

Gościem Oliviera Janiaka był dziś Bartosz Blaschke - reżyser i scenarzysta filmu „Sonata”, który bierze udział w Konkursie Filmów Polskich podczas Festiwalu Mastercard Off Camera. „Sonata” to opowieść oparta na faktach o Grzegorzu Płońce - nastoletnim geniuszu muzycznym, u którego lekarze stwierdzają niedosłuch. Blaschke opowiadał o narodzinach pomysłu nad filmem o niepełnosprawnym człowieku oraz o tym, że dzięki filmom o takiej tematyce przekonał się, iż obrazy filmowe mogą zmieniać rzeczywistość.  W rozmowie reżyser mówił także o bardzo udanej i owocnej współpracy z aktorami nad swoim pełnometrażowym debiutem filmowym. Do projektu zaprosił zarówno debiutantów, Michała Sikorskiego, jaki bardzo doświadczonych aktorów, Łukasza Simlata, Małgorzatę Foremniak czy Lecha Dybika. Zdradził, że casting zaczął już przeprowadzać podczas pracy literackiej, w trakcie pisania scenariusza. Dzięki temu postacie miały być bardziej spójne, a role pisane dla konkretnych aktorów i aktorek. Ponadto reżyser opowiadał o swojej największej obawie podczas robienia filmu, czyli strachu przed nieznalezieniem odpowiedniego aktora, potrafiącego zagrać rolę niepełnosprawnego Grześka. Po wielu castingach, rozmowach, poszukiwaniach udało się odnaleźć Michała Sikorskiego, który stworzył wybitną kreację, a Blaschke odkrył nowy talent aktorski.

Po południu odbyły się również warsztaty dla dzieci „Co ma w głowie Superbohater(ka)?”, które poprowadzili Klavo Przedsiębiorcy.

Dzień w Miasteczku Filmowym zakończyły seanse „Miłość po sąsiedzku” w reżyserii Johna Patricka Shanley’a, a następnie „Flag day” w reżyserii Seana Penna.

 

Antonina Bajer

fot. Dawid Gondek