Marta Nieradkiewicz na Netflixie!
Image
Ultraviolet

Netflix amerykańskimi produkcjami stoi. Ale wszystkim, którzy zarzucają mu brak otwartości na zagraniczne - w tym polskie - produkcje, serwis streamingowy znów zamyka usta, tym razem kupując prawa do ,,Ultraviolet”. W kryminalnym serialu AXN wystąpili między innymi Marta Nieradkiewicz, Bartłomiej Topa i Agata Kulesza.

Tym samym kolejny polski serial idzie w ślady ,,1983” Agnieszki Holland i Kasi Adamik, pierwszej polskojęzycznej produkcji nakręconej dla Netflixa, której premierę zaplanowano na rok 2018. Reżyserka ,,Pokotu” (2017) wraz z córką spoglądają w przeszłość, tworząc jej alternatywną wizję, w której upadek żelaznej kurtyny nigdy nie nastąpił. Bohaterowie ,,Ultraviolet” również usiłują cofnąć bieg zdarzeń - po to, by rozwikłać zagadki kryminalne, przez policję porzucone jako niemożliwe do rozwiązania. Tworzą grupę detektywów - amatorów, którzy alternatywnymi metodami, przy użyciu technologii, poruszając się głównie po Internecie, poszukują sprawców zbrodni. Do owej nietypowej jednostki dołącza Ola Serafin (Marta Nieradkiewicz), mieszkanka Londynu, która tuż po powrocie do rodzinnej Łodzi staje się świadkiem śmierci pewnej dziewczyny. Sfrustrowana faktem, że policja uznaje zdarzenie za samobójstwo, postanawia działać na własną rękę.

To ewidentnie dobry rok dla Marty Nieradkiewicz, która, podczas tegorocznej 11. edycji festiwalu Netia OFF CAMERA, zwyciężyła w starciu z tak utalentowanymi postaciami jak Justyna Wasilewska czy Jowita Budnik, otrzymując statuetkę dla najlepszej aktorki za ,,Dzikie róże”. Jej występ w filmie Anny Jadowskiej, w którym wcieliła się w matkę dwójki dzieci, uwikłaną w romans z nastolatkiem, spotkał się z bardzo przychylnym odbiorem krytyki. W ,,Ultraviolet” aktorka kreuje zupełnie zupełnie odmienną od zahukanej Ewy postać - choć równie nieodgadnioną, to bez wątpienia silniejszą i gotową do działania.

W obsadzie ,,Ultraviolet”, oprócz Nieradkiewicz, znalazła się plejada polskich gwiazd: Michał Żurawski, który w ,,Dzikich różach” zagrał męża Ewy, znany z ,,Belfra” (2016-) i ,,Miasta 44” (2014) Sebastian Fabijański, a także Marek Kalita, Bartłomiej Topa czy Agata Kulesza. Powstała na zlecenie AXN Polska produkcja na razie doczekała się jedynie pierwszego sezonu, który wyemitowano między październikiem a grudniem ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę fakt, że serial cieszył się dużą popularnością wśród widzów AXN, można spodziewać się kontynuacji ,,Ultraviolet”, choć producenci na razie milczą. Być może więc to właśnie netflixowa oglądalność wpłynie na decyzję o powstaniu kolejnych sezonów. Polski serial wydaje się mieć duże szanse na streamingowy sukces - w końcu tematykę kryminalną podejmuje od zupełnie innej strony, czyniąc media społecznościowe orężem walki detektywów - amatorów.

Magdalena Narewska

źródło: https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2018/05/24/ultraviolet-netflix/