Image
Another Round

Film Thomasa Vinterberga trafił do oficjalnej selekcji filmów, które miały zostać zaprezentowane podczas tegorocznego Festiwalu w Cannes.

Choć święto kina nie odbędzie się przez trwającą pandemię, organizatorzy Festiwalu w Cannes przekazali publiczności, które filmy uważają za warte uwagi. Jednym z nich jest komedia w reżyserii Thomasa Vinterberga, w której główną rolę gra Mads Mikkelsen. Obaj Duńczycy pracowali już ze sobą na planie głośnego „Polowania” (2012); w filmie Mikkelsen wcielał się w nauczyciela, niesłusznie oskarżonego o pedofilię.

Tym razem temat ich wspólnego filmu wygląda na pozornie lżejszy. „Drunk” (ang. „Another Round”) opowiada o czworgu bliskich przyjaciół, którzy pracują jako nauczyciele w liceum. Pewnego dnia decydują, że przetestują pewną teorię: uważają, że ich życie zmieni się na lepsze, jeśli przez cały czas będą choć trochę pijani. Trailer wskazuje na to, że eksperyment dość szybko wyrywa się spod kontroli...

Vinterberg jest także znany z tego, że wraz z Larsem von Trierem napisał manifest ruchu Dogma 95, którego jednym z głównych postulatów było „czyszczenie” filmów ze zbędnych efektów specjalnych. Co więcej, Vinterberg był reżyserem pierwszego filmu z certyfikatem tego manifestu, czyli „Festen” (1998); za tę produkcję wręczono mu nawet Nagrodę Specjalną Jury na 51. Festiwalu Filmowym w Cannes. Ten festiwal dobrze wspomina też duet Vinterberg-Mikkelsen. W 2012 r. aktor otrzymał tam nagrodę za występ w „Polowaniu”, co zapewne też przyczyniło się do nominowania filmu do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny".

Joanna Barańska

Źródło: IndieWire.com