Image
Faworyta

,,Faworyta” to film, który zagwarantował Lantimosowi prawdziwy deszcz nagród. Nic dziwnego, że grecki reżyser postanowił ponownie połączyć siły ze scenarzystą Tonym McNamara. Tym razem duet zrealizuje gotycki western z dreszczykiem.

Kto, jeśli nie Jorgos Lantimos, mógłby wziąć się za realizację tego projektu? Reżyser już nie raz udowodnił, że nie zamierza podążać ścieżką wytyczoną w debiucie, eksperymentując z gatunkami i łatwo odnajdując się na anglojęzycznym gruncie. Pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu uznawany był za czołowego twórcę greckiej Nowej Fali….Wszystko wskazuje, że romans Lanthimosa z Hollywood będzie kwitnąć dalej. Gdy cały świat spowolnił, reżyser, ponownie jak Taika Waititi, podjął pracę nad kolejnym projektem. Nowa inicjatywa dołączyła tym samym do kilku zapowiedzianych już realizacji, pozostających na razie w fazie developmentu.

Film, którego nakręcenie planują Lanthimos i McNamara, będzie adaptacją gotyckiego westernu, wydanego w 1974 roku – ,,Hawkline Monster” Richarda Brautigana. Jest to opowieść o dwóch rewolwerowcach, zatrudnionych przez piętnastolatkę w celu unicestwienia potwora mieszkającego w piwnicy domu tytułowej bohaterki, panny Hawkline. Fabuła książki jest dość wymyślna, ale filmowcy od wielu dekad dostrzegają w niej potencjał, planując zaadaptowanie jej na język kina.

Nad ,,Hawkline Monster” ciąży jednak fatum – nikomu dotąd nie udało się zekranizować książki, choć próby podejmowali najwięksi. Najbliżej był Hal Ashby, który planował obsadzenie w głównych rolach Jacka Nicholsona i Dustina Hoffmana. Dlaczego nie doprowadził projektu do końca? Wszystko wskazuje, że powodem była urażona duma – nie reżysera, a autora książki. Miał on za zadanie stworzyć scenariusz – Ashby odrzucił jednak jego pierwszą wersję. Druga nigdy nie powstała, bo Brautigan odmówił współpracy. Następnie adaptacją zainteresował się Tim Burton, który również miał współpracować z Nicholsonem, a Hoffmana zastąpić Clintem Eastwoodem. Ostatecznie panowie postanowili porzucić projekt.

Przyglądając się zarysowi historii ,,Hawkline Monster” skojarzenie z twórczością Burtona nasuwa się samo – dziś adaptację w jego rękach możemy jednak jedynie sobie wyobrazić. Niemniej, trudno wątpić, że Jorgos Lantimos – twórca o filmografii tak zróżnicowanej, a jednocześnie spójnej dzięki niepodrabialnemu stylowi – odnajdzie się na planie gotyckiego horroru. Tym bardziej, że będzie towarzyszyć mu McNamara – współautor jednego z najbardziej błyskotliwych scenariuszy ostatnich lat. W oczekiwaniu na kolejny owoc współpracy tego duetu, polecamy obejrzenie kostiumowego serialu ,,Wielka” z Elle Fanning i Nicholasem Houltem w rolach głównych. McNamara stworzył go na podstawie własnej sztuki, traktującej o życiu młodej Katarzyny Wielkiej.

źródło: IndieWire

Magdalena Narewska