Image
Kadr z filmu "Revenge"

Święcąca triumfy na festiwalu w Gdyni "Cicha noc" Piotra Domalewskiego będzie jednym z dziesięciu głosów młodych, niezależnych twórców podczas 11. NETIA OFF CAMERA. W walce o Krakowską Nagrodę Filmową i 100 000 USD tradycyjnie już staną debiutanci i młodzi twórcy z całego świata. Kto w tym roku wytyczy drogę?

Wigilia Bożego Narodzenia. W centrum wiejski dom we wschodniej Polsce, w którym nieoczekiwanie pojawia się Adam, młody emigrant zarobkowy. Nikt z licznej rodziny nie spodziewa się, jaki jest prawdziwy powód jego nagłego powrotu do Polski. Czy wizyta zmieni życie całej rodziny? Na to pytanie w debiutanckiej „Cichej nocy” próbuje odpowiedzieć Piotr Domalewski. Przejmujący stereotypy wokół reprezentacji polskiej codzienności film nagrodzono Złotymi Lwami podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W filmie “Love After Love” Russella Harbaugha pobrzmiewają echa twórczości Johna Cassavetesa, ikony amerykańskiego kina niezależnego. Punktem wyjścia nie jest jednak życie, a śmierć. Dosięgła ona męża Suzanne (Andie MacDowell) oraz ojca dwóch dorosłych synów – Nicholasa i Chrisa. Żałoba po stracie kogoś bliskiego przechodzi w pewnym momencie w próbę ułożenia sobie życia na nowo. Stajemy się świadkami nieudanych związków, bolesnych rozstań, niespełnionych zawodowych ambicji; zupełnie jakbyśmy zasiadali z bohaterami przy jednym stole. "Love After Love" pokazywano m.in. na festiwalu w Tribece, a operatora filmu Chrisa Teague'a wyróżniono nagrodą.

Montana” jest kolejnym dowodem na to, że Izrael to obecnie jedno z najciekawszych miejsce na filmowej mapie Europy. Debiutantka Limor Shmila stworzyła intensywny, emocjonalny, ale i intymny portret kobiet, które nie godzą się na to, by być dłużej ofiarami. Jej bohaterki nie są bierne, a zamiast tego biorą sprawy w swoje ręce. Pięknie sfotografowany film to opowieść o miłości, ale i związanych z nią trudnych moralnych wyborach.Film pokazywany był w głównej sekcji prestiżowego festiwalu filmowego w Toronto. 

Imponujące, majestatyczne krajobrazy peruwiańskiej wioski kontrastują w „Retablo” z emocjami, jakie kotłują się w głowie młodego bohatera. Peruwiański reżyser Alvaro Delgado Aparicio w swoim przenikliwym, nagrodzonym na ostatnim Berlinale, debiucie udowadnia, że milczenie może czasem być dużo bardziej wymowne niż słowa.
"Retablo" święcił triumfy na ostatnim festiwalu filmowym w Berlinie - otrzymał tam m.in. nagrodę TEDDY za najlepszą reżyserię debiutanckiego filmu o tematyce queerowej oraz Srebrnego Niedźwiedzia w kategorii "Generation 14+".

Revenge” to pełnometrażowy debiut Coralie Fargeat. Reżyserka wbija widzów w kinowe fotele, a doskonałe, pustynne zdjęcia autorstwa Robrechta Heyvaerta przywodzą na myśl stylistykę najnowszej części przygód Mad Maxa i Furiosy. Film ostro rozprawia się z toksycznymi męskimi postawami i nie mniej zgubnymi normami patriarchalnego systemu, jej bohaterka bierze sprawy w swoje ręce i z bezbronnej ofiary na naszych oczach przemienia się w brutalną, żądną zadośćuczynienia za krzywdy „boginię wendety”.
Pokazywany m.in. na TIFF "Revenge" w popularnym serwisie Rotten Tomatoes zyskał niebywałą ocenę 100%. Czy z równie wielkim entuzjamem zostanei przyjęty w Krakowie? 

Tak prezentuje się pierwsza połowa filmów nominowanych do Konkursu Głównego. Prace reżyserek i reżyserów oceni międzynarodowe jury złożone z uznanych filmowych osobowości, którym przewodniczy Polak. W poprzednich latach byli to m.in. Jerzy Stuhr, Agnieszka Holland czy Jerzy Skolimowski. Do zobaczenia w Krakowie od 27 kwietnia do 6 maja!