Image
Supernova

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych dziesięć fabuł zawalczy o Nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości 100.000 złotych. O tym, kto w tym roku ją dostanie zadecyduje międzynarodowe jury w składzie: Paul Wesley, Margie Simkin oraz Oren Moverman.

Ponadto w tym roku rada programowa festiwalu Mastercard OFF CAMERA po raz ósmy wyłoniła także grono nominowanych do nagród aktorskich, ufundowanych przez UPC i Player. Zwycięzcy w tej kategorii otrzymają nagrody w wysokości 5.000 złotych. Zostanie również wręczona nagroda Mastercard Rising Star, ufundowana przez Mastercard dla najlepszego aktorskiego debiutu w wysokości 10.000 złotych.

W poprzednich latach nagrody trafiły między innymi do Małgorzaty Szumowskiej za „Twarz”, Jacka Borcucha za „Słodki koniec dnia” oraz Wojciecha Smarzowskiego za „Wołyń”.

W tym roku o nagrodę zawalczą:

„Sala Samobójców. Hejter” Jana Komasy to głośny film nagrodzony w ramach Tribeca Film Festival. Głównym bohaterem filmu jest Tomek, który po wydaleniu z uczelni i odebraniu mu pomocy finansowej od rodziców przyjaciółki z dzieciństwa przepełniony gniewem, zaczyna planować zemstę.

Bohaterów „Nic nie ginie” Kaliny Alabrudzińskiej łączy smutek, choć historia sama w sobie należy do osobliwie zabawnych. Film powstał jako dyplom aktorski Łódzkiej Szkoły Filmowej.

„Supernovą” Bartosza Kruhlika rozpoczyna nieszczęśliwy wypadek, który pociąga za sobą konsekwencje, które połączą losy polityka, policjanta i alkoholika.

Gra w szachy, wokół której oscyluje „Ukryta gra” Łukasza Kośmickiego rozgrywa się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pomiędzy wybitnym amerykańskim matematykiem – Joshuą Manskym oraz sowieckim mistrzem Garyłowę. Jest to jednak tylko przykrywka dla rzeczywistej, wyrafinowanej i szpiegowskiej gry.

Małgorzata Imielska w swoim filmie „Wszystko dla mojej matki” przedstawia nam siedemnastoletnią Olę, która przebywając w zakładzie poprawczym myśli tylko o odzyskaniu matki. Wierzy, że pomogą jej w tym sukcesy w bieganiu.

„Żelazny most” Moniki Jordan-Młodzianowskiej to opowieść o dwóch mężczyznach i jednej kobiecie, która jest żoną jednego a kochanką drugiego. Mężczyźni pracują razem w przemyśle górniczym, a romans powoduje, że kochanek wysyła przyjaciela na najbardziej odległe i niebezpieczne odcinki kopalni.

Bohaterami „Zgniłych uszu” Piotra Dylewskiego jest młode małżeństwo, które podczas pierwszego, poważnego kryzysu decyduje się na krótką wyprawę do domku terapeuty, który ma im pomóc. Walczą z tym co ich boli, pokazując całą gamę emocji.

W „Bliskich” Grzegorza Jaroszuka rodzeństwo, które długo nie miało ze sobą kontaktu ponownie się spotyka z powodu zaginięcia matki. Rozpoczynają poszukiwania na własną rękę, bo nie wierzą, że ta po prostu od niego uciekła.

„Safe inside” Renary Gabryjelskiej to historia Any i Toma – amerykańskiej pary, podróżującej po Francji. Postanawiają zatrudnić się do dorywczych prac, by zarobić pieniądze, jednak z czasem zaczynają na światło dzienne wychodzić tajemnice, które stawiają właściciela, jego posesję i sytuację, w której znaleźli się bohaterowie w zdecydowanie innym świetle.

Bohaterów „Interioru” Marka Lechkiego łączy frustracja. Gdy ich losy się krzyżują zaczynają zauważać sprawy, których wcześniej nie widzieli i zdawać sobie sprawę z emocji, których wcześniej nie czuli. Filmy z Konkursu Polskich Filmów Fabularnych mają swoją premierę wieczorem na kanale live na https://player.pl/off-camera - każdy film innego dnia od 12.09 do 21.09 o godzinie 19:00. Kanał live oznacza, że film jest poprzedzony i zakończony materiałami dodatkowymi - np.rozmową z twórcami. Przez kolejne 4 dni po premierze filmy są dostępne na player.pl w formule vod (od 10:00 kolejnego dni po premierze). Uwaga! Filmy są dostępne w ramach określonych limitów odtworzeń, tzn. jest możliwa sytuacja, że limit odsłon zostanie wyczerpany i dany film będzie już niedostępny.

Kinga Majchrzak