Image
kate bush

Według Światowej Księgi Rekordów Guinnessa, Kate Bush pobiła 3 rekordy a to wszystko dzięki jej piosence z 1985 roku „Running Up That Hill”, która ukazała się w ostatnim sezonie „Stranger Things”.

63-letnia Kate Bush jest najstarszą artystką, która osiągnęła numer jeden na brytyjskiej liście przebojów. Osiągnęła także rekord najdłuższej przerwy między byciem numerem jeden (ostatni raz numerem jeden był jej przebój „Wuthering Heights” w 1978 roku), pobijając tym samym rekord „Last Christmas” zespołu Wham!, który trafił na szczyt dopiero po 36 latach. Piosenka „Running Up That Hill” musiała także najdłużej czekać na bycie numerem jeden.

Cher, do której wcześniej należał rekord, gratulując poprzez media społecznościowe napisała: Brawo Kate! Rekordy są po to, żeby je łamać! 

Kate Bush podziękowała Netflixowi i „Stranger Things”: Nigdy wcześniej nie doświadczyłam czegoś takiego. Piosenka zyskała zupełnie nowych słuchaczy (…) Skala uczuć i wsparcia dla tego utworu przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Wszystko dzieje się naprawdę szybko, jakby było napędzane przez jakąś siłę żywiołu. Muszę przyznać, że jestem naprawdę poruszona. Dziękuję bardzo za doprowadzenie tej piosenki na szczyt w tak nieoczekiwany sposób.

Seriale coraz częściej rekonstruują popkulturę i przywracają do łask muzykę czy modę. Młodzież, podatna na wszelkie bodźce płynące ze szklanego ekranu, stara się naśladować swoich filmowych czy serialowych idoli. Nie zawsze jest to jednak bezpieczne, ponieważ granica między prawdziwym życiem, a tym, co fikcyjne coraz bardziej się zaciera. Przypadek „Running Up That Hill” należy jednak do tych pozytywnych, ponieważ piosenka w serialu ma za zadanie uratować z ciemności, z zaświatów, z mroku, by sprowadzić do życia.

Dziennikarka Anna Agnieszka Gacek zwraca uwagę na genialność samego utworu i wtórność zasług samego serialu: Ktoś może powiedzieć – wszystko za sprawą „Stranger Things”. Nie. Wszystko za sprawą Kate Bush. Może zaciekawione dzieciaki włączą całą płytę „Hounds Of Love”, wielki, wymyślony od początku do końca concept album i przejdą tę podróż, z ciemności i chaosu w życie (…).

Kinga Majchrzak

źródło: CNN.com, instagram.com/annaagnieszkagacek