Image
kasia smutniak

Urodziła się w Pile, od lat mieszka we Włoszech, gdzie bywa nazywana „młodszą Monicą Bellucci”. Początkowo próbowała swoich sił przed aparatem fotograficznym jako modelka, ale to kamera i kino pokochały ją na dłużej. W 2019 roku gościła na Mastercard Off Camera, a teraz podczas 74. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno dołączy do prestiżowego grona laureatów Leopard Club Award. Gratulujemy!

Kasia Smutniak zadebiutowała w 2000 roku jako Serena w komedii „Al momento giusto”, póki co jej filmografię zamyka brytyjski serial historyczny „Domina”. Przez blisko dwadzieścia lat kariery zagrała w wielu interesujących produkcjach, często mając za partnerów gwiazdy światowego kina – jak choćby w „Pozdrowieniach z Paryża”, gdzie wystąpiła u boku Johna Travolty i Jonathana Rhys-Meyersa. Głośno było o niej w 2018 roku, kiedy wcieliła się w Kirę, jedną z kochanek Silvia Berlusconiego w monumentalnym filmie „Oni” Paola Sorrentina. Rok później pojawiła się w polskiej produkcji „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha, która miała swoją prapremierę podczas ówczesnej edycji festiwalu Mastercard Off Camera. W tej niezwykłej opowieści o szukaniu wolności stworzyła mocny duet z żywą legendą polskiego kina, Krystyną Jandą, tutaj swoją filmową matką. Obie panie gościły na uroczystym pierwszym pokazie filmu na naszym festiwalu, a Smutniak za tę rolę została nominowana do Orłów. W tym samym roku pojawiła się zresztą w jeszcze jednym świetnie przyjętym polskim tytule – „Nieznajomych” Tadeusza Śliwy, polskiej wersji włoskiego hitu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” (w którym zresztą również miała swój niemaly udział). 

Adrien Brody, Mia Farrow, Hilary Swank, Faye Dunaway – to do nich dołączy wkrótce Kasia Smutniak. Według uzasadnienia jury nagrody Leopard Club Award: Jej umiejętność płynnego poruszania się między kinem zaangażowanym, dramatem, komedią a produkcjami telewizyjnymi zasługuje na uznanie. Zawsze elastyczna, skupiona na tym, by znaleźć subtelne środki przekazu ugruntowała swoją pozycję wśród najbardziej emocjonujących nazwisk kina włoskiego i europejskiego. Jest współczesnym talentem i z wielką przyjemnością wyróżniamy ją w czasie, kiedy po raz kolejny staje przed wyzwaniami w swojej karierze.

74. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno odbędzie się w dniach 4-14 sierpnia.

Monika Żelazko