Image
fot. kadr z filmu

Najnowsza rola Maggie Gyllenhaal, jednej z głównych gwiazd ,,Kronik Times Square”, rzuciła krytyków na kolana. Opowieść o pozbawionej skrupułów przedszkolance, która zrobi wszystko, by ochronić poetycki talent swojego wychowanka, trafi do polskich kin 29 marca.

Rodzeństwo Gyllenhaalów funkcjonuje w świecie kina od niepamiętnych czasów. Trudno nie odnieść jednak wrażenia, że Jake’owi częściej przypadają w udziale główne role, podczas gdy Maggie nierzadko jest zmuszona zadowolić się dalszym planem. Niesprawiedliwie, bo aktorka dysponuje równie imponującym warsztatem aktorskim, co w końcu udało jej się po stokroć udowodnić występem w tegorocznej ,,Przedszkolance”. Kameralny film podbił serca publiczności festiwalu Sundance i MFF w Toronto, a krytycy okrzyknęli kreację Maggie wirtuozerską, stwierdzając zgodnie, że jako wspięła się na aktorskie wyżyny. Rolling Stone pokusił się nawet o tezę, że występem w ,,Przedszkolance” aktorka osiągnęła szczyt swojej kariery.

W ,,Przedszkolance” wirtuozem jest nie sama tytułowa bohaterka, lecz jej wychowanek, niezwykle utalentowany kilkuletni chłopiec. Lisa, w której roli występuje Gyllenhaal, to z kolei zwyczajna kobieta w okolicach czterdziestki, która żyje jak wzorowa przedstawicielka klasy średniej, pielęgnując dom na Staten Island i dobre relacje z kochającym mężem orazi nastoletnimi, nie sprawiającymi problemów dziećmi. Lisa ma również pracę, która daje jej bezkresną satysfakcję - jest nowojorską przedszkolanką. Wkrótce okazuje się jednak, że profesja jest pretekstem do poszukiwań małego geniusza, dla którego mogłaby stać się protegowaną. Pod płaszczykiem życiowej satysfakcji, Lisą targają bowiem niespełnione ambicje intelektualne, które nieudolnie usiłuje spełniać na wieczorowych lekcjach poezji. Zrezygnowana własnym brakiem talentu, wkrótce odkrywa, że jej wychowanek, nieśmiały chłopiec, potrafi układać niebywale dojrzałe wiersze, a jej życiowym celem staje się ochrona jego geniuszu.

W swojej przemowie na gali Złotych Globów przed trzema laty, Maggie podkreślała radość z faktu, że w telewizji pojawia się coraz więcej ról kobiet ,faktycznych”, czyli takich, które bywają silne, ale nie bez wyjątku, które potrafią być seksowne, lecz nie przy każdej okazji. Sama stara się wybierać kreacje kobiet nieoczywistych, pogruchotanych emocjonalnie, jak na przykład naznaczona syndromem PTSD Nessa z serialu ,,Uczciwa kobieta”, za której rolę Maggie otrzymała statuetkę Złotych Globów. Innym pamiętnym występem aktorki jest ten w filmie ,,Sherry” (2006), w którym wcieliła się w kobietę z kryminalną przeszłością, która po kilku odsiadkach próbuje odbudować relacje z córką. Niemniej, Lisa z ,,Przedszkolanki” to chyba pierwsza w karierze Maggie antybohaterka pełną gębą, wchodząca w polemikę z moralnymi zasadami, które zazwyczaj uznajemy za arbitralne.

źródło: The Guardian

Magdalena Narewska