Image
Luca Gaudagnino

Znamy już Lineup Festiwalu Filmowego w Wenecji. Wśród najbardziej wyczekiwanych filmów znajdują się „Nomadland” z Frances McDormand, „The World to Come” z Vanessą Kirby i Casey Affleck, „The Duke” z Jimem Broadbentem i Helen Mirren, a także dokument „Salvatore, Shoemaker of Dreams”, który wyreżyserował Luca Guadagnino z udziałem Martina Scorsese.

Luca Guadagnino („Tamte dni, tamte noce”, „Suspiria”) jest ostatnio bardzo zapracowany. Wśród projektów, nad którymi pracuje są: remake „Człowieka z blizną”, „Władca much”, serial dla HBO „We Are Who We Are”, a od dawna mówi się także o kontynuacji „Call Me By Your Name”. Wśród tegorocznego festiwalu w Wenecji zobaczyć będzie można jego najnowszy projekt – dokument „Salvatore, Shoemakers of Dreams”, który opowiada o znanym, włoskim projektancie butów – Salvatorze Ferragamo.

Salvatore Ferragamo urodził się w 1898 roku we włoskim miasteczku Bonito, jako jedenaste z czternaściorga dzieci Antonia i Mariantonii Ferragamo. Przygodę z tworzeniem butów rozpoczął już jako mały chłopiec, kiedy wykonał swoje pierwsze buty, a także parę wysokich obcasów. Do sławy doszedł w latach 30-tych dwudziestego wieku, kiedy dał się rozpoznać jako innowacyjny projektant butów, które wykonywał z niespotykanych wtedy materiałów, jak skóra z krokodyla czy kangura.

Film Guadagnino będzie opowiadał o początkach jego kariery, kiedy jako nastolatek wypłynął z Neapolu do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Osiadł w Południowej Kalifornii, gdzie tworzył buty dla gwiazd kina niemego w Hollywood. W 1927 roku powrócił do Włoch i założył we Florencji luksusową markę butów pod własnym nazwiskiem. W dokumencie, zmarłego w 1960 roku Salvatora Ferragamo, wspominał będzie także Martin Scorsese.

Film będzie miał swoją premierę 2 września na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Kinga Majchrzak

źródło: HollywoodReporter.com