Image
E. Dufaj

13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA została oficjalnie otwarta! I choć tegoroczna edycja będzie znacząco inna od poprzednich, mamy zapasy dobrego humoru, bo prawdziwa kinomańska uczta dopiero się rozpoczyna!

Tegoroczna gala otwarcia została przeprowadzona w kilkunastu miejscach na całym świecie. Niezastąpiony Marcin Prokop swoją scenę miał tym razem w krakowskich Sukiennicach, natomiast goście nadawali z przeróżnych stron świata – między innymi z Los Angeles, Warszawy czy Nowego Jorku. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał prezydent miasta Krakowa – Jacek Majchrowski.

Dyrektor Festiwalu, Szymon Miszczak, podkreślił, że jest to pierwszy festiwal w historii, który w całości został przeniesiony do serwisu streamingowego, którym jest player.pl. Nie zabrakło również głosów osób zasiadających w tegorocznym jury. Swoje pozdrowienia przesłali m.in.: Jan Komasa Sophia Hyde, Tom Hall, czy Paul Wesley, który zasiada w tym roku w jury Konkursu Polskiego: Wspaniale jest widzieć tyle utalentowanych ludzi z Polski. Jest to ważne dla mnie, ponieważ mam polskie korzenie.

Storytel przygotował specjalną niespodziankę – fragment produkcji „Przeminęło” z udziałem Justyny Wasilewskiej, Mateusza Banasiuka, Tomasza Włosoka, Marii Dębskiej i Józefa Pawłowskiego, zaś głosu udzielili m.in. Agata Kulesza, Danuta Stenka, Cezary Pazura i Wojciech Mann. Gościnnie pojawił się także wokalista i kompozytor – Król. To największa produkcja oryginalna tego toku, która jest już dostępna w Storytel. To słuchowisko o buncie, stracie i niespełnionej miłości, którego akcja toczy się w Polsce przełomu lat 80. i 90.

Na koniec wieczór uświetnił koncert polskiego zespołu muzycznego Sonbird, pochodzącego z Żywca. Koncert transmitowany był wprost z domu muzyków.

Kinga Majchrzak

Picture author
Edyta Dufaj