Image
Gala

Zaczęło się! W piątek wieczorem w Kinie Kijów oficjalnie rozpoczęliśmy 15. Mastercard OFF CAMERA. Galę poprowadził jak zwykle niezastąpiony Marcin Prokop. Nie obyło się bez niespodzianek.

Wierszem Adama Zagajewskiego „Spróbuj opiewać okaleczony świat” rozpoczęliśmy 15. Mastercard OFF CAMERA. Marcin Prokop, który poprowadził galę, już na samym początku wskazał, że miejsce – Kino Kijów, w którym się odbyła jest szczególne, bo nie tylko fizycznie byliśmy w Kijowie. Gdy powstawało w latach 60-tych, w tym samym czasie w mieście Kijów budowano Kino Kraków. Kino od zawsze było i jest miejscem ucieczki - w tym w Krakowie ucieka się od rzeczywistości, a w tym Kijowie realnie ucieka się od wybuchów bomb.

Niejednokrotnie zostało powiedziane, że przed kinem piętrzą się coraz to nowe zadania i wyzwania. Nie jest ono tylko realnym obserwatorem wydarzeń, ale posiada też moc kreowania, a wręcz zaklinania świata dookoła. Takie są także tegoroczne sekcje, w szczególności sekcja „Przyszłość jest teraz”, której patronem jest Bank BNP Paribas.

Pełen odważnych filmów, które nie boją się mówić inaczej niż inni, jest Konkurs Główny, który od tego roku będzie przyznawał Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy. Uroczyste zezwolenie na nazwanie nagrody imieniem Mistrza nastąpiło w obecności Pierwszego Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa oraz Krystyny Zachwatowicz Wajdy, która przeczytała także list Andrzeja Wajdy, który wystosował w 2016 roku do narodu ukraińskiego.

Ale na tym nie koniec niespodzianek! Rąbka tajemnicy uchylił Storytel, który zapowiedział ożywienie obrazów z Sukiennic, a także niezwykły pokaz w trakcie gali zamknięcia.

Otwarcie 15-tej edycji nie mogło się obyć bez wspomnienia tego, jak to się wszystko zaczęło, bo jak zauważyła Agnieszka Holland: 15 lat to piękny wiek nastolatka, który chce poznawać świat, wszystko go ciekawi. I taki jest właśnie festiwal Mastercard OFF CAMERA, który wciąż poszukuje, wciąż sprawdza, podróżuje i odkrywa.

Galę zwieńczył pokaz filmu „Infinite Storm” Małgorzaty Szumowskiej oraz Michała Englerta z Naomi Watts w roli głównej, a krakowska publiczność była pierwszą w Europie, która zobaczyła film, który w bardzo krótkim czasie zdobył serca amerykańskich widzów. Małgorzata Szumowska powiedziała, że jest to bardzo ważny zarówno film, ale także i miejsce, w którym odbywa się premiera, ponieważ to właśnie w Kinie Kijów odebrała swoją pierwszą nagrodę filmową. Z osób związanych z filmem byli także obecni na sali Trudie Styler, Michał Englert oraz osoby odpowiedzialne za produkcję oraz realizację.

Za nami pierwsze seanse, spotkania z gwiazdami oraz doświadczanie magii kina. Na widzów czeka 100 starannie wyselekcjonowanych filmów z całego świata w kilku sekcjach, Konkursie Głównym oraz Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Koniecznie zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!

 

fot. Dawid Gondek