Image
fot. kadr z filmu

Laura Dern i Kirsten Stewart wystąpią w opowiadającym o wielkiej mistyfikacji filmie „J.T. LeRoy”. To niezwykła historia młodziutkiego pisarza - kulturowego fenomenu, wielbionego przez gwiazdy i docenionego przez krytykę, który sam okazał się literacką fikcją.

Trzy książki, opublikowane przez niemal nastoletniego pisarza, J.T. LeRoya, zdumiewały swoją autentycznością. „Sarah”, „The Heart Is Deceitful Above All Things” i „Harold's End” wstrząsnęły światem literatury dosadnymi opisami uzależnień, seksualnych nadużyć oraz przeraźliwej biedy. J.T. z miejsca został okrzyknięty nowym wielkim talentem na miarę innych skandalistów literatury, nieuciekających w swojej twórczości od trudnych, nierzadko brutalnych tematów. Nowy Allen Ginsberg miał tylko jedną wadę: nie pokazywał się publicznie, a jedyny kontakt z nim odbywał się za pośrednictwem maili.

Kiedy J.T. wreszcie zdecydował się na publiczne występy wielu zdziwiło się jego wyglądem: drobny, o wyraźnie dziewczęcych rysach, zawsze ukryty pod rozczochraną blond peruką i za ciemnymi okularami – rzekomo ze względu na chorobliwą nieśmiałość i nabyty strach przez obcymi. Mimo swojego nietypowego wyglądu J.T. stał się prawdziwym kulturowym fenomenem. Gwiazdy kina i muzyki chciały się z nim spotykać, dziękowały mu za inspirację, prestiżowe gazety zapraszały do udziału w sesjach zdjęciowych, a wielkie księgarnie organizowały spotkania i odczyty.

Wszystko to było jedną wielką mistyfikacją. J.T., jak wkrótce odkryli dociekliwi dziennikarze, nigdy nie istniał, lecz był pseudonimem pisarki Laury Allen, czterdziestoletniej kobiety z Nowego Jorku. Gdy napisane przez nią książki zostały zauważone i docenione, Allen postanowiła nadać ich fikcyjnemu narratorowi prawdziwą twarz i powołać J.T. do życia nie tylko na kartach pozornie autobiograficznych powieści. Namówiła do tego swoją bratową Savannah – drobną kobietę o niemal chłopięcym wyglądzie, która od tej pory wcielała się w młodocianego pisarza.

Historia J.T. stanowi idealny materiał na film. Na przestrzeni ostatnich lat powstały już dwa dokumenty na ten temat: „The JT LeRoy Story” (2016) oraz „The Cult of JT Leroy”, a teraz nadszedł czas na wersję fabularną. Nad jej przygotowaniem czuwał reżyser Justin Kelly, specjalizujący się w tematach związanych z tożsamością płciową i seksualnością, czemu dał wyraz już w swoim debiucie „I Am Michael” opowiadającym o homoseksualiście, który w wyniku religijnego przebudzenia próbuje zmienić swoją orientację seksualną. „JT LeRoy” (bo taki tytuł nosi film) został oparty na książce autorstwa Savannah Snoop „Girl Boy Girl: How I Became JT Leroy”, w której ta opisała swoje nietypowe losy. W jej postać wcieliła się Kristen Stewart, a jako Laura Allen towarzyszyć jej będzie Laura Dern. Światowa premiera filmu zaplanowana jest już na 26 kwietnia.

Kaja Łuczyńska

Źródło: Indiewire