Image
Columbus

KONSEKWENCJE – DARKO STANTE

Debiutancki film słoweńskiego reżysera opowiada historię młodego chłopaka, który zostaje wysłany do domu poprawczego. To tam, w atmosferze przemocy i nadwyżki testosteronu, zacznie odkrywać swoją tożsamość seksualną. Wciągające kino LGBT, które rozszerza reprezentacje homoseksualnych bohaterów w kinematografii. Do tego bloki, nocne ucieczki i wschodni rap. Lublana, you’re postpunk!

KATIE SAYS GOODBYE – WAYNE ROBERTS

Młodziutka Katie marze o ucieczce z Nowego Meksyku. Jej życie na prowincji toczy się nudną rutyną – pracuje w miejscowym dinerze, zbiera pieniądze na wyjazd do upragnionego San Francisco. Wszystko komplikuje się, kiedy jej próba dorabiania na usługach seksualnych spoi się z pierwszym zakochaniem. Film uwodzi pastelowymi kolorami i sennym klimatem południa. Różowy diner nie jest jednak zapowiedzią słodko-gorzkiej komedii, a prawdziwym dramatem o niemożności uwolnienia się.

COLUMBUS – KOGONADA

Uważnie wpatrujący się w budynki i w siebie bohaterowie Columbusa prowadzą nieustający spacer przez pragnienia, wspomnienia, pytania. Nastoletnia Casey, która porzuciła marzenia o studiach i dużo starszy Jin, zatrzymany w tym samym miasteczku przez problemy zdrowotne ojca – pogubieni i jeszcze bardziej spragnieni kontaktu zaczną powoli budować relację. Cichy, spokojny, szlachetnie piękny film.

Julia Smoleń