Image
The Peacock's Paradise

Sekcja „Festiwalowe Hity” corocznie zaznacza swoją obecność podczas Festiwalu. Kino niezależne w swojej okazałej istocie również w tym roku będzie prezentowane w ramach jednej z najciekawszych sekcji. Przy partnerstwie firmy Storytel zobaczymy najnowsze filmy uznanych reżyserów, a także produkcje tych stawiających swoje pierwsze kroki. Filmy, które nasi festiwalowi programerzy wybrali w tym roku przedstawiają kino niezależne z całego świata.

Trzykrotnie umożliwiamy obejrzenie filmu „Animals” w reżyserii Nabiła Ben Yadira. Francuskojęzyczny projekt pomoże nam zrozumieć znaczenie konfliktu kulturowego, wychowawczego i ideologicznego. Zapraszamy do Kina pod Baranami (30.04 i 06.05) oraz na pokaz specjalny podczas rejsu barką Nimfą (03.05).

Wielkie nazwiska niejednokrotnie współpracują w produkcjach kina niezależnego. Tak właśnie jest z filmem „Between Two Worlds”, w którym główną bohaterkę gra gwiazda francuskiego kina - Juliette Binoche. Historie o cenionej pisarce poświęconej problemom społecznym wyreżyserował Emmanuel Carrère. Na dwa seanse do Kina pod Baranami zapraszamy czwartego i ósmego maja.

„Brighton 4th” to produkowany na trzech kontynentach film w reżyserii Levana Koguashvilliego, który opowiada historię postemigracyjnych relacji i próbuje rozprawić się z obłudą amerykańskiego snu. Film będzie czekał na wszystkich widzów w Kinie pod Baranami (29.04 i 04.05), jak również dostępny będzie w Kinie na Barce (30.04).

Reprezentantem amerykańskim podczas sekcji „Festiwalowe Hity” jest drugi pełnometrażowy film Diego Ongaro - „Król nie żyje”. Historia filmu opowiada o powracającym do korzeni raperze, w którego postać wciela się Freddie Gibbs. Znany muzyk z prawie dwudziestoletnim stażem na scenie hip-hopowej zadebiutuje w roli aktora. Zapraszamy do Kina pod Baranami (29.04 i 05.05) oraz na Barkę (01.05).

„Luzzu” to tytuł pełnometrażowego debiutu Alexa Camilleriego. Znaczenie tytułu powiązane jest z tradycyjnymi drenowanymi rybackimi łodziami, które przez lata maltańscy rybacy wykorzystują do połowów. Film prosto z Malty to opowieść o jednym z nich w dobie pędzącego rozwoju technologicznego. Seanse „Luzzu” odbędą się w Kinie pod Baranami (30.04 i 05.05) oraz w Kinie na Barce (02.05).

Pod patronatem Austriackiego Instytutu w Krakowie zaprezentowane zostanie „Miasto Wyklętych”. Nakręcony pod okiem Stefana Ruzowitzkiego film przedstawia okres powojennego Wiednia i tragedii weteranów I wojny światowej. Zachęcamy do obejrzenia podczas pokazów w Kinie na Barce (04.05) i Kinie pod Baranami (03.05 i 06.05).

Włoska reżyserka Laurą Bispuri to autorka takich produkcji jak "Zaprzysiężona dziewica”, „Passing Time” czy „Moja córka”. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu będziemy mieli przyjemność przedstawić jej najnowszy film czyli „The Peacock’s Paradise”. Refleksyjną historię ukazaną w nadmorskim klimacie zobaczymy w Kinie pod Baranami trzeciego maja i w niedzielę ósmego maja.

Ostatnią propozycją z sekcji „Festiwalowe Hity” jest film Yohana Manki - „Traviata, moi bracia i ja”. Niepozorna opowieść o rodzeństwie przedstawiana oczami czternastoletniego chłopca, to naładowana emocjami przygoda, w której poznajemy znaczenie straty i wpływu wychowania na dalsze losy życia. Gorąco zapraszamy do Kina pod Baranami (03.05 i 07.05) na ten francuskojęzyczny film.

 

Marcin Telega