Image
The French Dispatch

Każdy jego film jest jak precyzyjnie zaprojektowana szkatułka wypełniona cukierkami o wszystkich najlepszych smakach. Tworząc kolejną, amerykański reżyser postanowił nie ruszać się zbyt daleko od Paryża, w którym na co dzień mieszka. „The French Dispatch”, bo taki tytuł nosi nowa propozycja od Wesa Andersona, jest zapowiadany jako „list miłosny do dziennikarzy”. W tym tygodniu do sieci trafił najpierw obłędny plakat, a następnie zwiastun filmu!

Inspiracją dla fabuły „The French Dispatch” stały się opowiadania publikowane w tytułowym magazynie, a rzecz ma się dziać w małym miasteczku we Francji. Autorem scenariusza jest sam reżyser, który nie kryje swojej fascynacji dla „New Yorkera” i innych tego rodzaju tygodników. Za zdjęcia odpowiada Robert D. Yeoman, który współpracował już wcześniej z Andersonem. Muzykę zaś skomponował nadworny kompozytor Amerykanina, czyli Alexandre Desplat. Panowie spotkali się już na planie pięciu filmów, a jedno z tych spotkań przyniosło Francuzowi Oscara („Grand Budapest Hotel”, 2014).

Wygląda na to, że pod pewnymi względami kolejna produkcja Wesa Andersona będzie się znacząco różniła od jego dotychczasowych dzieł. Otrzymała bowiem kategorię wiekową R. W praktyce oznacza to, że widzowie poniżej 17. roku życia będą mogli wybrać się do kina na ten seans wyłącznie z towarzyszeniem osoby dorosłej. „The French Dispatch” ma zawierać sceny nagości i seksu oraz wulgarny język. Te określenia brzmią tak, jak gdyby chodziło raczej o nowy film zgoła innego Andersona (tj. Paula Thomasa). Z trailera wiemy już, że Wes pozostanie jednak przy swojej pastelowej estetyce (choć część scen będzie utrzymana w konwencji czarno-białej). To połączenie może stworzyć prawdziwą mieszankę wybuchową!

Nie jest natomiast żadną niespodzianką, że w nowym filmie twórcy „Fantastycznego Pana Lisa” (2009) znów zagra istna plejada gwiazd. W „The French Dispatch” zobaczymy m. in.: Adriena Brody’ego, Benicia Del Toro, Tildę Swinton, Timothée’go Chalameta, Kate Winslet, Leę Seydoux, Frances MacDromand, Billa Murraya, Owena Wilsona, Jeffreya Wrighta, Mathieu Almarica, Elisabeth Moss, Edwarda Nortona, Willema Dafoe, Saoirse Ronan, Christopha Waltza, Jasona Schwartzmana i Anjelike Huston.

Premiera „The French Dispatch” jest zaplanowana na 24. lipca tego roku.

Monika Żelazko